Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za knížku o Koukalové pokuta až 50 tisíc? Na tchána biatlonistky si může posvítit úřad

Česko

  6:00
PRAHA - Příběhy o anorexii a bulimii přitáhla biatlonistka Gabriela Koukalová na svou čerstvě vydanou biografii zvýšenou pozornost. Kvůli chybějícím - ze zákona povinným - údajům v knize ale jejímu nakladateli Petru Koukalovi, tchánu Gabriely, hrozí až padesátitisícová pokuta. Praxe je ovšem taková, že se tak nejspíš nestane.

Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná. foto: 2media.cz

Podle zákonu o neperiodických publikacích je každý vydavatel povinen svou knihu opatřit několika základními údaji. Mimo jiné také obchodním jménem a sídlem společnosti, případně jménem, příjmením a trvalým pobytem osoby, která titul vyrobila. Pokud tak neučiní a bude ji přesto veřejně šířit, vystavuje se riziku, že by mu mohla být uložena pokuta až 50 tisíc korun.

Být jen na snídani a tamponech? To je úplný nesmysl, řekl bývalý kouč Koukalové

Otec někdejšího badmintonisty svou adresu v knize zmínit opomenul. Připustil, že si toho je vědom, pochybení však odmítl.

„V tiráži chybí vročení, pořadové číslo publikace a údaje o nakladateli. Vročení je nicméně v přední části knihy u copyrightu a podle ISBN se nakladatel dá identifikovat. Přidělila mu (Petru Koukalovi) ho agentura ISBN, kde musel při registraci všechny údaje vyplnit, takže z hlediska zákona o neperiodických publikacích a povinných údajů v tiráži nejde o žádný prohřešek,“ sdělila serveru Lidovky.cz Michaela Rozšafná z agentury 2media.cz, jež Koukalovy zastupuje.

Tiráž biografie Jiná Gabriela Koukalová, v níž chybí adresa nakladatele.

Podle Marcely Turečkové ze Svazu českých nakladatelů a knihkupců nepředstavuje absence adresy nakladatele uvnitř knihy nic neobvyklého. „Hyperkorektní výklad té formy je asi takový, že by tam ten údaj měl být. Ale z praxe si nejsem vědoma žádného případu, kdy by to byl zásadní problém. Není nikdo, kdo by to kontroloval a vymáhal,“ řekla pro Lidovky.cz.

Gabriela Koukalová na loňské dovolené s manželem Petrem.
Na zdraví, Gabriela Koukalová si připíjí s manželem Petrem bílým vínem.

Důležité je zejména prý, aby byl titul opatřen jménem nakladatele. „Pokud jsou v tiráži další data, tedy odpovědný redaktor, autorský copyright, jméno nakladatele je platné, tak jde z mého pohledu o podružnou věc,“ dodala. Záležitostí by se případně na základě udání zabýval příslušný krajský úřad.

Biografie Jiná Gabriela Koukalová, již napsal novinář Martin Moravec, se objevila na prodejních pultech ve středu. Nejúspěšnější biatlonistka české historie, která aktuálně přerušila svou kariéru kvůli psychickým a fyzickým potížím, se v ní svěřila, že několik let trpěla poruchami příjmu potravy, konkrétně anorexií a bulimií.

Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná.

Mimo jiné v ní nejlepší česká sportovkyně za loňský rok ostře kritizuje reprezentační kolegyni Veroniku Vítkovou a bývalého trenéra Jindřicha Šikolu, jehož viní z problémů se zažíváním. Vypráví i o depresích, zkušenostech s drogami či spolknuté lžičce, kterou si strčila do krku, aby se vyzvracela, když ztratila po čase dávivý reflex.

Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut
Mražený špenát nebo smažák? Jak vykouzlit večeři za pár minut

Patříte mezi milovníky špenátu, ale nechcete si dávat ten mražený, protože bývá bez chuti? Jste příznivcem smaženého sýru s hranolkami, ale nechce...