Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za knížku o Koukalové pokuta až 50 tisíc? Na tchána biatlonistky si může posvítit úřad

Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná. | foto: 2media.cz

PRAHA Příběhy o anorexii a bulimii přitáhla biatlonistka Gabriela Koukalová na svou čerstvě vydanou biografii zvýšenou pozornost. Kvůli chybějícím - ze zákona povinným - údajům v knize ale jejímu nakladateli Petru Koukalovi, tchánu Gabriely, hrozí až padesátitisícová pokuta. Praxe je ovšem taková, že se tak nejspíš nestane.

Podle zákonu o neperiodických publikacích je každý vydavatel povinen svou knihu opatřit několika základními údaji. Mimo jiné také obchodním jménem a sídlem společnosti, případně jménem, příjmením a trvalým pobytem osoby, která titul vyrobila. Pokud tak neučiní a bude ji přesto veřejně šířit, vystavuje se riziku, že by mu mohla být uložena pokuta až 50 tisíc korun.

Otec někdejšího badmintonisty svou adresu v knize zmínit opomenul. Připustil, že si toho je vědom, pochybení však odmítl.

„V tiráži chybí vročení, pořadové číslo publikace a údaje o nakladateli. Vročení je nicméně v přední části knihy u copyrightu a podle ISBN se nakladatel dá identifikovat. Přidělila mu (Petru Koukalovi) ho agentura ISBN, kde musel při registraci všechny údaje vyplnit, takže z hlediska zákona o neperiodických publikacích a povinných údajů v tiráži nejde o žádný prohřešek,“ sdělila serveru Lidovky.cz Michaela Rozšafná z agentury 2media.cz, jež Koukalovy zastupuje.

Tiráž biografie Jiná Gabriela Koukalová, v níž chybí adresa nakladatele.

Tiráž biografie Jiná Gabriela Koukalová, v níž chybí adresa nakladatele.

Podle Marcely Turečkové ze Svazu českých nakladatelů a knihkupců nepředstavuje absence adresy nakladatele uvnitř knihy nic neobvyklého. „Hyperkorektní výklad té formy je asi takový, že by tam ten údaj měl být. Ale z praxe si nejsem vědoma žádného případu, kdy by to byl zásadní problém. Není nikdo, kdo by to kontroloval a vymáhal,“ řekla pro Lidovky.cz.

Gabriela Koukalová na loňské dovolené s manželem Petrem.
Na zdraví, Gabriela Koukalová si připíjí s manželem Petrem bílým vínem.

Důležité je zejména prý, aby byl titul opatřen jménem nakladatele. „Pokud jsou v tiráži další data, tedy odpovědný redaktor, autorský copyright, jméno nakladatele je platné, tak jde z mého pohledu o podružnou věc,“ dodala. Záležitostí by se případně na základě udání zabýval příslušný krajský úřad.

Biografie Jiná Gabriela Koukalová, již napsal novinář Martin Moravec, se objevila na prodejních pultech ve středu. Nejúspěšnější biatlonistka české historie, která aktuálně přerušila svou kariéru kvůli psychickým a fyzickým potížím, se v ní svěřila, že několik let trpěla poruchami příjmu potravy, konkrétně anorexií a bulimií.

Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná.

Gabriela Koukalová pózuje se svou biografií Jiná.

Mimo jiné v ní nejlepší česká sportovkyně za loňský rok ostře kritizuje reprezentační kolegyni Veroniku Vítkovou a bývalého trenéra Jindřicha Šikolu, jehož viní z problémů se zažíváním. Vypráví i o depresích, zkušenostech s drogami či spolknuté lžičce, kterou si strčila do krku, aby se vyzvracela, když ztratila po čase dávivý reflex.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...