• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Policisté obvinili svého ředitele

Česko

Podle trestního oznámení se šéf jihočeské policie Heřman údajně dopustil na svých podřízených psychického násilí

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PRAHA Šéf jihočeského Krajského ředitelství policie Radomír Heřman čelí trestnímu oznámení ze strany vlastních podřízených. S informací přišel jako první deník Právo.

Inspekce policie ČR potvrdila, že několik policistů podalo na Heřmana a jeho náměstka pro lidské zdroje Pavla Kučeru trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. „Nezlobte se, nikdy to blíže nespecifikujeme. Prostě jsme to začali prošetřovat,“ řekla mluvčí inspekce Martina Lídlová. Ředitel se údajně dopustil psychického násilí proti několika podřízeným policistům v souvislosti s vyšetřováním lednové vraždy manželů Malhockých v Českých Budějovicích.

Heřman tehdy na základě interního šetření dospěl k závěru, že v případu pochybili i konkrétní policisté, kteří Malhockým před vraždou neposkytli dostatečnou ochranu. Pravděpodobný vrah, psychický narušený syn zavražděné ženy z předchozího manželství Jan Heidinger, totiž oběma svým pozdějším obětem opakovaně vyhrožoval, naposledy krátce před vraždou. Kromě Malhockých i případ Řeřábek „Policie v tomto případě nevyužila všech možností, které má k dispozici, aby k této tragické události nedošlo,“ řekl už na konci února Heřman. Zároveň postavil mimo službu jednoho ze svých náměstků Romana Bláhu a tři další policisty. Podle trestního oznámení ale údajně své podřízené psychicky vydíral, aby si zachránil vlastní kůži.

Zároveň měl Heřman mimo jiné nestandardně postupovat i ve známé kauze bývalého tajemníka českobudějovického magistrátu Zdeňka Řeřábka, obviněného z přestupku kvůli podezření, že jednomu z místních politiků ulámal stěrače na automobilu.

Krajský policejní ředitel se k obviněním ze strany svých podřízených včera nechtěl vyjadřovat. „O trestním oznámení se dozvěděl až z médií, zatím ho nikdo z příslušných policejních orgánů nekontaktoval ani ho s žádným trestním oznámením neseznámil,“ řekl LN mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Proto se podle něj Radomír Heřman ani nemůže oficiálně vyjádřit, jakékoliv podezření z toho, že by zneužil pravomoc veřejného činitele, ale odmítá.

Policie: Nevíme, jestli je to běžné Lidové noviny se na Inspekci Policie ČR snažily zjistit, jak často se v Česku stává, že by policisté podávali trestní oznámení na své nadřízené. „Dlouhodobé statistiky nevedeme, takže na to nejsem schopna odpovědět,“ odpovídá mluvčí inspektorů Martina Lídlová. A vy sama si podobný případ nevybavujete? „To by byl můj subjektivní názor a ten nemůžu prezentovat do médií, to bych si naběhla,“ odbývá mluvčí i další otázku.

K dispozici je tak jen výroční zpráva za loňský rok. To inspekce podala návrh na zahájení trestního stíhání 264 policistů. „Nejde ale určit, kolik trestních oznámení mířilo na nadřízené,“ říká nad statistikou Lídlová.

Mezi nejčastější trestné činy policistů se vloni řadilo zneužívání pravomoci veřejného činitele, trestné činy v oblasti dopravy, podvody a přijímání úplatků.

Celkem se vloni podařilo inspektorům objasnit 335 trestných činů, což je o devět méně než v roce 2008.

Zvýšil se ale počet spolupachatelů policistů. Tedy civilních osob. Šlo o 140 lidí, v předchozím roce jich bylo jen 96.

***

VRAH STÍHÁN NEBUDE

Vrah z případu, kvůli němuž teď vypukl konflikt u jihočeské policie, k soudu nepůjde. Státní zástupce zastavil stíhání Jana Heidingra, který v únoru v Českých Budějovicích zavraždil matku a nevlastního otce. Podle žalobce byl v době vraždy nepříčetný. Osmadvacetiletý muž trpící schizofrenií bude v příštích letech zřejmě pod dozorem psychiatrů.

Autor: