130 let

Poslanci | foto: Lidové noviny

Politici ovládnou pojišťovny

Česko
  •   10:50
PRAHA - Sociální demokraté se včera ve sněmovně opět spojili s komunisty, aby dosáhli svého. Společnými silami se levicovým poslancům podařilo prosadit změnu zákona o zdravotních pojišťovnách.

Ta fakticky likviduje dosavadní autonomii zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

Zákon na návrh poslance Jaroslava Krákory (ČSSD) například pojišťovnám bere možnost obsadit dvě třetiny svých klíčových řídících orgánů - dozorčích a správních rad - zástupci plátců pojistného (zaměstnavatelů a klientů pojišťoven). Namísto toho by měli napříště hrát hlavní roli při výběru politici ve sněmovně, kteří mají členy orgánů volit, a to podle poměru sil jednotlivých stran ve sněmovně.

Pojišťovny to považují za pokus levice o zestátnění veřejných subjektů. "Je to znárodnění," prohlásil výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromír Gajdáček.

Dozorčí orgány hrají v pojišťovnách klíčovou roli. Schvalují všechny důležitější kroky managementu, kontrolují hospodaření a vybírají ředitele.

Pokud levice prosadí novelu zákona i přes očekávaný odpor Senátu a prezidenta, bude zřejmě napadena u Ústavního soudu. Bránit se soudní cestou je připraven jak svaz pojišťoven, tak i někteří zákonodárci. "Samozřejmě že v takovém případě budeme podávat ústavní stížnost," prohlásil Josef Janeček (KDU-ČSL).

Proti návrhu, který Krákora podal údajně na popud ministerstva zdravotnictví, protestují jak pojišťovny, tak i zaměstnavatelé, odbory i pacienti. Na rozhořčení sociálních partnerů, kteří dosud měli své zástupce v orgánech pojišťoven, ministr Rath ve čtvrtek na tripartitě zareagoval, že se pokusí dosáhnout stažení návrhu zpět do druhého čtení. Včera ve sněmovně ale změny naopak obhajoval.

"Odbory a zaměstnavatelé mu řekli, že je to v režii ČSSD útok na veřejné zdravotní pojištění a že se jedná o zásadní porušení pravidel tripartity. Pan ministr přijal náš návrh projednávání zákona zastavit a slíbil, že tak učiní. Je to v zápisu," řekl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Podle názoru tripartity nebyl žádný relevantní důvod systém, který už deset let funguje a pojišťovny hospodaří bez problémů, nějak měnit.

 Autoři návrhu tvrdí, že zdravotní pojišťovny hospodaří s veřejnými penězi a že pojištění je v českém podání v podstatě zdravotní daň. Proto prý má sněmovna právo mít pod kontrolou, jak je s touto daní nakládáno. To ale už v tuto chvíli platí: sněmovně jsou předkládány jejich každoroční rozpočty. Druhým důvodem změny prý je sjednotit pravidla pro menší pojišťovny a pro VZP.

 Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková považuje sjednocení pravidel pro všechny pojišťovny za správné. Ani ona ale nesouhlasí, aby o jejich osudu rozhodovali politici. "Ve všech západních zemích jsou tyto orgány výhradně apolitické. Spravují peníze zaměstnavatelů a pojištěnců a ti mají mít právo spolurozhodovat o nakládání s nimi," namítla.

Autoři: Lidové noviny