130 let

Politici z „obou břehů“ si pomáhají

Česko

ČESKO/RAKOUSKO

ČESKÉ BUDĚJOVICE Co se škádlívá, to se rádo mívá. Známé dětské pořekadlo jako by platilo i pro vztahy Jihočechů a Rakušanů.

Zatímco Rakušané tvrdě brojí proti temelínské elektrárně, jihočeští a zejména hornorakouští politici spolu udržují velmi těsné vazby, včetně předvolebních konzultací a rad. „Ano, s našimi kolegy z jižních Čech máme velmi dobré vztahy, mezi jihočeskými lidovci mám i osobní přátele,“ potvrdil už dříve LN bývalý starosta hornorakouského Freistadtu a poslanec Josef Mühlbachler. Podobně se ale s rakouskými „souputníky“ setkávají a radí i sociální či občanští demokraté.

A to bez ohledu na spor o Temelín. Důkazem úzkých vztahů je například i fakt, že bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), známý jako příznivec Temelína a jaderné energetiky, dostal z rukou svého hornorakouského protějšku Josefa Pühringera jedno z nejvyšších rakouských vyznamenání. Nakolik jsou ale rady a konzultace, které rakouští politici předávají svým jihočeským kolegům účinné, zůstává otázkou. Zcela v protikladu k situaci v jižních Čechách totiž pravice, představovaná v Rakousku lidovou stranou, vítězí spíše na venkově a v menších městech, zatímco velké aglomerace ovládají sociální demokraté.

V Jihočeském kraji, ale i jinde v České republice je to přesně naopak. České Budějovice zůstávají zatím nedobytou baštou ODS, zatímco ve venkovských oblastech uspěla v posledních volbách především ČSSD. Podobný model platí i pro hlavní města. Ve Vídni mají vedení radnice v rukou už prakticky od konce války sociální demokraté, v Praze naopak dosahuje ČSSD pravidelně nejhoršího výsledku v republice. Česko je „pravicovostí“ větších měst a naopak „levicovostí“ venkova výjimečné i ve střední Evropě.

„S kolegy z jižních Čech máme velmi dobré vztahy, mezi lidovci máme i osobní přátele“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás