Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci SPD jsou vlastizrádci, píše Aeronet kvůli návrhu zákona o domobranách. Strana se ohrazuje

Česko

  14:41
PRAHA - Z rezortu ministra vnitra Jana Hamáčka nedávno vyšel návrh nového zákona „o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky.“ Podepsali ho i tři poslanci SPD. Podle serveru Aeronet.cz návrh zákona zakazuje domobrany a web proto označil poslance za vlastizrádce. SPD tvrdí, že Aeronet lže a označila ho za „fake server.“

Předseda SPD Tomio Okamura foto: ČTK

Podle poslance SPD Jiřího Kobzy je zákon mířen proti džihádistům a islamistickým extremistům, napsal server Manipulatori.cz. O domobranách se v něm údajně nemluví.

„Vzpomeňme na výzvu bývalého imáma Kušnarenka k muslimům, aby se ozbrojili. Právě probíhá soudní proces s pražským imámem Samerem Shehadehem, který se mimo jiné hrdě přihlásil k organizaci a financování ozbrojených islamistických aktivit. Nezapomínejme ani na extremisty např. z Antify,“ upozorňuje Kobza.

Tři poslanci Svobody a přímé demokracie Jiří Kobza, Radek Koten a Radovan Vích podepsali návrh zákona, který zakazuje osobě držící zbrojní oprávnění sdružovat se a stýkat s ostatními držiteli zbraní v žádných spolcích, organizacích, ani klubech a skupinách, jestliže takové uskupení má v rámci své činnosti cokoli ve vztahu k zajišťování bezpečnosti bydliště, obce, regionu, nebo vlasti. Podle Aeronetu se za pomoci poslanců stanou Národní domobrana Marka Obrtela a další podobné spolky nelegálními.

Podle Kobzy se slovo domobrana v novém zákonu vůbec neobjevuje, i když z důvodové zprávy, vyplývá, že se právě podobných organizací dotkne. „Ozbrojenou skupinou, kterou zákon zakazuje, není totiž např. branný spolek, který organizuje výuku a výcvik ve střelbě fakticky ve formě vojenského výcviku, pokud jeho cílem je toliko zvyšovat znalosti a dovednosti svých členů, a nikoli ozbrojenými prostředky prosazovat svou na určité ideologii založenou společenskou agendu,“ vyplývá ze zprávy.

„Cílem návrhu zákona je zejména znemožnit, aby se paramilitární skupiny fungující mimo relevantní bezpečnostní systém České republiky vyzbrojovaly a aby se zbraněmi usilovaly o prosazování svých ideologických cílů; činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu,“ píše se dále v důvodové zprávě.

Zpráva také zdůrazňuje ústavní zákon 110/1998 sb., který uvádí, že „zajištění svrchovanosti a územní celistvosti České republiky, ochrana jejích demokratických základů a ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot je základní povinností státu.“

Pod návrh zákona se jako autoři vedle Jana Hamáčka podepsali poslanec ANO Jiří Mašek, Pavel Žáček z ODS, komunista Zdeněk Ondráček, Jiří Kobza z SPD, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a poslanec TOP 09 František Vácha.

Autor:

Mohlo by vás zajímat