130 let

Pražský hrad i Lány otevřely veřejnosti nové prohlídkové okruhy, podívejte se

Česko
  •   10:37aktualizováno  14:53
Katedrála sv. Víta zblízka, Románské a gotické podlaží Starého královského paláce či Jižní zahrady Pražského hradu s návštěvou vinice. To jsou některé ze šestice nových prohlídkových okruhů, které mohou návštěvníci Pražského hradu ode dneška pravidelně obdivovat. 1. března se veřejnosti k pravidelným prohlídkám otevřelo také prezidentské sídlo v Lánech. Hlavním důvodem kroků je podle hradní správy navýšení příjmů.

Dvacítka lidí se mačká u vstupní brány do lánského zámku. Policisté nahlíží do jejich zavazadel, detektory kovů ohlašují zapomenuté mince a klíče v kapsách. Pokladní zdvořile odmítá všechny, kdo nemají registraci předem.

Historicky první skupinka návštěvníků vyráží na první pravidelnou prohlídku prezidentské rezidence.

Dnes, 1. března, začala v Lánech nová turistická sezona a s ní přichází velká změna. Zatímco do zámeckých zahrad se dalo podívat, interiéry zámku se za deset let prezidentování Miloše Zemana otevřel jen dvakrát, naposledy loni v době adventu. Nyní je dosluhující Zemanova administrativa zpřístupnila zájemcům z řad veřejnosti ke každodenním prohlídkám.

Zvolený prezident Petr Pavel tak sice své plány na využití lánského zámku zatím neprozradil, bude se však muset připravit na návštěvníky v zámeckých chodbách a komnatách.

„Mimořádný úspěch adventních dnů otevřených dveří nás inspirovala k zavedení nových komentovaných prohlídek zámeckého reprezentačního patra,“ vysvětluje ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák, která zodpovídá i za sídlo v Lánech.

Zároveň přiznává, že důvody jsou především ekonomické. „Vyšší náklady na provoz a inflace nás nutí hledat dodatečné zdroje příjmů. Volíme cestu zlepšení a rozšíření služeb pro návštěvníky. Hrad a Zámek Lány se proto významně otevřou veřejnosti v rámci nových prohlídkových okruhů,“ říká Novák.

Otevřely se salonky i jídelna

U vstupu do areálu v Lánech na návštěvníky čekají základní informace o lánském zámku a parku, západním schodištěm pak vystoupí do reprezentačního prvního patra.

„Prohlédnou si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdou do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupí po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku,“ popisuje Novák.

Lidé se tak osobně mohou dostat do míst, která obvykle všichni znají jen ze zpráv nebo fotografií. Z Masarykovy pracovny se vysílal televizní pořad Týden s prezidentem nebo jeho projevy, ve Žlutém salonku prezident poobědval s prezidenty zemí visegrádské čtyřky, v Modré jídelně obvykle přijímá premiéra při pravidelných konzultacích.

V jídelně by asi málokdo poznal sál, kde prezident v karanténě z plastové „krabice“ pověřil Petra Fialu sestavením vlády nebo se seznamoval s novými ministry. Ze Sloupové haly, posledního místa prohlídky, se otevírá nádherný výhled do zámeckého parku. Právě v této hale vznikla fotografie současné pětikoaliční vlády.

Řada prostor má ale delší historii. Třeba v Hudebním salonku se obyvatelé zámku a rodina naposledy loučili se zesnulým prezidentem Masarykem, který v Lánech zemřel v roce 1937.

Celý program návštěvníci zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš. Ostatní prostory zámku – třeba druhé patro, kde je prezidentův byt – přístupné nebudou.

„Prohlídky jsou určeny primárně návštěvníkům z řad českých občanů a budou probíhat v češtině. Zahraničním návštěvníkům budou k dispozici psané informační texty,“ dodává Novák.

Šeštice nových okruhů na Hradě

Vedle lánského zámku se mnohem víc zpřístupňuje také areál Pražského hradu, který ode dneška prostřednictvím nových prohlídkových okruhů ukáže dříve zavřené nebo jen výjimečně otevřené prostory.

Ceny tradičních prohlídkových okruhů mají zůstat zachovány. Základní okruh, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a katedrálu svatého Víta, bude nadále stát 250 korun. Expozice Příběh Pražského hradu a Obrazárna Pražského hradu se spojí do nového návštěvnického okruhu, za který návštěvníci zaplatí základní vstupné 200 korun. Dosud stál lístek na každou z expozic zvlášť 150 korun.

Nově zpřístupněná místa na Hradě

Přibude navíc šest okruhů s průvodcem. Ti zavedou návštěvníky třeba do svatováclavské kaple, nejkrásnějšího a nejslavnostnějšího místa katedrály svatého Víta. V kapli vykládané polodrahokamy, s nejstaršími portréty Lucemburků a Jagellonců se nachází hrob sv. Václava i legendární dveře se sedmi zámky vedoucími do korunní komory. Návštěvníci se dostanou i k základům katedrály a do královské hrobky.

Okruh Starý královský palác zblízka poprvé nabídne Malou audienční síň Vladislava Jagellonského, možnost přiblížit se k trůnu Ferdinanda V. nebo překrásnou vyhlídku z terasy u Vladislavského sálu.

Další okruh zavede zájemce do románského podlaží Starého královského paláce, kde spatří třeba místo, kde byly za Protektorátu zazděny české korunovační klenoty.

Novinkou bude i pravidelné zpřístupnění reprezentativních salonů nebo loni otevřeného Muzea Řádu Bílého lva. Na prohlídky bude vyžadována rezervace na webu Pražského hradu.

Příležitostně budou pro návštěvníky připraveny i podrobné prohlídky přímo s kurátory Správy Pražského hradu. „Jde o zcela novou příležitost navštívit mimořádná místa Pražského hradu, z nichž některá dosud nikdy nebyla přístupná veřejnosti,“ tvrdí Novák.

Prvního března začíná na Hradě běžná návštěvnická sezona každý rok, otevírají se zahrady a prodlužuje se otevírací doba památek. Před časem se otevřel obchod se suvenýry u obrazárny a slavná restaurace na Vikárce.

Autor: Robert Oppelt
  • Vybrali jsme pro Vás