Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Covid, nebo chřipka. Praktici musí těžit ze znalosti svých pacientů, léky i neschopenky řeší na dálku

Chřipková sezóna může znamenat další problém (ilustrační foto)

Chřipková sezóna může znamenat další problém (ilustrační foto) foto: Reuters

Původní zpráva
PRAHA - Češi navštíví svého praktického lékaře v průměru dvanáctkrát za rok. To skýtá solidní prostor k tomu, aby se doktor a pacient navzájem dobře poznali. A právě to může být v probíhající koronavirové epidemii jeden z nástrojů, jak čelit rekordnímu růstu počtu infikovaných onemocněním covid-19. Kvapem se totiž blíží start sezony chřipkových onemocnění, jež provázejí obdobné příznaky jako covid.
  5:00

Může tak nastat problém s jejich rozlišením. Obě nemoci postihují především dýchací ústrojí, nejčastěji se projevují dušností a kašlem, provází je také horečka, únava či bolesti svalů a kloubů.

Čas na chřipkové očkování. Lékaři nabádají nejen rizikové skupiny

„Někomu nečiní tělesná teplota okolo 38 stupňů Celsia velké potíže, pro jiného už je takřka smrtelná. Zdravotní komplikace každý pacient snáší jinak. Právě v tomto je nezastupitelná role primární péče, praktičtí lékaři by měli dobře znát své pacienty a konkrétně podle jejich stavu řešit problém tak, aby diagnóza byla přesná a léčba vedla k úspěšnému závěru,“ řekl pro Svatopluk Býma, předseda Výboru společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Zůstat doma a volat

Dle něj jsou lékaři na souběh chřipkové sezony s koronavirovou epidemií připraveni. Potřebují však úzkou spolupráci s pacienty. „Projeví-li se u u někoho respirační potíže či zvýšená teplota, neměl by se hned sebrat a zamířit do čekárny ordinace. Doporučujeme nejprve zavolat obvodnímu lékaři a zdravotní stav s ním konzultovat. Lékař vše vyhodnotí a případně pošle dotyčného na testování,“ uvedl Býma.

„Pokud z telefonního rozhovoru dojdeme k závěru, že pacient naplňuje respirační obtíže spojené s příznaky covidu, automaticky posíláme žádanky na provedení testu,“ potvrdil webu Lidovky.cz předseda Sdružení praktických lékařů České republiky Petr Šonka s tím, že opatrnost je kýžená především proto, aby se podařilo zajistit chod ambulancí během covidové krize a také co nejvíce ochránit například chronicky nemocné pacienty se slabou imunitou.

Ukáže-li se, že je pacient pozitivní na covid-19, pak pokud má mírný či bezpříznakový průběh onemocnění, zůstává v domácím léčení a praktici s ním dál komunikují. „Je-li test na koronavirus negativní a obtíže u dotyčného přetrvávají, řešíme příčinu jeho obtíží dál. Případně jej lékař pozve na vyšetření,“ upřesnil Býma s tím, že takovému, u nějž praktik vyhodnotí, že je namístě udělit status „pracovní neschopnost“, je možné vystavit neschopenku, aniž by pro ni musel do ordinace.

„Díky zavedené online platformě není třeba pro ni chodit, to samé platí u e-receptů na léky, které pak může v lékárně vyzvednout případně i příbuzný,“ dodal Býma.

Úder koronaviru postupně modeluje chování Čechů řada z nich se stává ohleduplnějšími ke svému zdraví i okolí. Přitom až dosud byl třeba nešvar přecházení nemoci častou praxí nejednoho zaměstnance, ať už z ekonomických důvodů – nižší výplata kvůli nemocenské –, či z obavy, že jej kolegové v práci označí za lenocha nebo simulanta. Strach z covidu tento postoj nejspíš mění, dle dostupných dat České správy sociálních zabezpečení se kupříkladu k polovině letošního roku počet ukončených pracovních neschopností zvýšil oproti stejnému období předešlého roku asi o sedmdesát tisíc.

„Dříve jsem na nějakou tu rýmu moc nekoukal a dál chodil do práce. Teď už jsem daleko opatrnější a zodpovědnější. Navíc stačí, když třeba v obchodě byť jen mírně slabě zakašlu, jsem ihned terčem podezíravých pohledů jiných nakupujících,“ popsal pro Lidovky.cz čtyřicátník Petr z Plzně, který pracuje v pivovaru.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!