Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bizarní příběh falešné směnky: podnikatel si půjčil 127 milionů od bezdomovce

Jindřích Vařeka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřích Vařeka | foto: Richard CortésLidové noviny

PRAHA Půjčujete-li někomu peníze, očekáváte, že se vám i s jistým úrokem finance vrátí. V horším případě se může stát, že se splácení neplánovaně protáhne a zpozdí. Určitě však nepočítáte s možností, že nejen že nedostanete vůbec zpět své finanční zdroje, ale že vás ještě někdo nařkne, že vy dlužíte jemu. Takto bizarní příběh potkal šestaosmdesátiletého podnikatele Jindřicha Vařeku.

Jeden ze zakladatelů a spolumajitelů slavného výrobce koupelen Ravak před čtyřmi lety soukromě půjčil byznysmenovi Kamilu Jirounkovi z firmy Oleo Chemical necelých sto milionů korun. Vařeka opakovaně požadoval po Jirounkovi jejich navrácení, nebyl však vyslyšen. Vařeka se tedy obrátil na soud, Jirounek ale přešel do protiakce. Jeho kroky popisuje obžaloba, kterou mají LN k dispozici.

Padělaná směnka z nádraží

Žalobkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Marcela Hrubá má jasno. Podnikatel Jirounek si letech 2009 až 2010 postupně vypůjčoval od Vařeky 96 milionů korun. Ale už při podpisu smluv věděl, že půjčené peníze do slíbené lhůty (do července 2011) nevrátí. Místo toho je utratil, řečeno úředně „použil pro vlastní potřebu“. Státní zástupkyně Hrubá kvůli tomu na Jirounka a jeho spolupracovníka Radka Nováka (o němž bude řeč níže) loni v říjnu podala obžalobu.

Jindřich Vařeka

* Spolumajitel české společnosti Ravak, která se zaměřuje na vybavení koupelen.

* Firma exportuje do více než 50 zemí v Evropě, Asii a Africe. V Česku zaměstnává 450 lidí.

Jirounkovi se nechtělo peníze vracet, a tak vymyslel absurdní konstrukci: bude tvrdit, že naopak Vařeka dluží peníze jemu.

Opatřil si proto dokumenty, které měly prokázat, že Vařeka má dluh vůči firmě ZIS, Západočeská investorská společnost, ve výši 127 milionů. Tuto pohledávku Jirounek od společnosti ZIS oficiálně koupil a po Vařekovi ji hodlal vymáhat. Podle policie a státního zastupitelství však šlo o padělanou směnku. Navíc s bizarním původem. Vařekovi měl totiž v roce 2002 podle obžaloby půjčit oněch 127 milionů korun jistý Miroslav Žáček. „Milionář“ v té době ztratil doklady, žil jako bezdomovec na pražských nádražích.

„Jirounek si měl údajně proti mně koupit pohledávku, která má takovouhle historii: bezdomovec Žáček mi v roce 2002 půjčil přes sto milionů korun. Pan Žáček tuto údajnou pohledávku prodal Josefu Kocurovi, který mimochodem v minulosti dostal osm let vězení za podvody. Kocur prodal pohledávku kamarádovi Radku Novákovi. Ten ji pak prodal Jirounkovi. To je opravdu umělecká, tvůrčí činnost v oblasti nekalostí, na to snad musejí mít živnostenské oprávnění,“ komentuje Vařeka příběh zfalšované směnky. Žáček i Kocur policii řekli, že o směnce nemají tušení, nikdy ji neviděli a jejich podpisy na dokumentech nejsou pravé.

Jirounek a Novák jsou kvůli tomu nyní obžalováni z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Městský soud v Praze se případem bude zabývat v září. Jirounek policii sdělil, že vylučuje, že by si vědomě opatřil padělanou směnku. Celou záležitost pak považuje za komplot a vykonstruovaný příběh.

Podvodník podvedl podvodníka

Novák při výslechu, jehož záznam mají LN k dispozici, policii sdělil, že Jirounek mu řekl, že pohledávku „potřebuje proto, aby postrašil pana Vařeku, který mu v jeho společnosti Oleo Chemical započítává nesmyslné pohledávky“. O tom, že daná pohledávka neexistuje, se dle textu obžaloby Novák dozvěděl až postupem času.

„Dovodil si, že jde o podvod poté, co s ním obviněný Jirounek přestal komunikovat. Proto vyhledal policisty z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy,“ napsal vyšetřovatel po Novákově výslechu. Novák se dostal do pasti. LN mají k dispozici jeho prohlášení v advokátní kanceláři Glatzova & Co., v němž v červnu 2012 uvedl, že za převod vymyšlené pohledávky ze strany Jirounka a Michala Urbánka (partner ve firmě Oleo Chemical) měl dostat mnohamilionovou odměnu.

„A tady je ten vtip,“ vypráví Jindřich Vařeka a ironicky se usmívá. „Jirounek slíbil Novákovi a ten zase svým kamarádům Ciprovi a Krumlovskému (bývalí policisté – pozn. red.), že když mu připraví podklady pro ten zápočet, vyplatí jim Oleo Chemical 25 milionů korun. Všecko připravili, nadělali falešnou směnku a sdělili mi, že jim dlužím peníze.

Podle uzavřeného policejního vyšetřování měl Jirounek těm podvodníkům zaplatit přes 25 milionů korun z účtu Oleo Chemical, ale on jim je nedal. Z následně podané obžaloby tak vyplývá, že podvodník podvedl podvodníky. Jenže oni s tím nemohou jít k soudu. Takže Jirounka začali děsit, sledovali jeho automobil, dali mu pod něj odposlech nebo vůz zatlačili do garáže,“ řekl LN Vařeka.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...