130 let

Proti scénce vystoupila i Šiklová

Česko

PRAHA Mladí proti starým. Pravice proti levici. Tak popisuje situaci v Česku měsíc před volbami videoklip režiséra Petra Zelenky nazvaný Přemluv bábu. A k čemu mají mladí lidé své prarodiče přesvědčit? „Že mají volit pravici,“ apeluje herečka Martha Issová, která v klipu účinkuje spolu s Jiřím Mádlem.

Video, které v sobě mísí vžité předsudky vůči důchodcům, venkovu i prvky z historie, si mnohdy nebere servítky. „Starý lidi mají takzvanou selektivní paměť. To znamená, že si pamatujou jen ty hezký věci. Jak si dali poprvé pusu na taneční zábavě, ale třeba už úplně zapomněli na proces s Miladou Horákovou,“ popisuje v něm nepříliš vybíravě starší generaci Mádl.

Není proto divu, že klip vyvolává spoustu emocí, které přerůstají až v mezigenerační spor. „Je to snaha velice vulgárním způsobem oslovit mladé voliče. Aniž si to ti dotyční uvědomují, je to urážlivé pro staré lidi, protože z nich dělají nevědomé lidi bez názoru,“ míní socioložka Jiřina Šiklová, podle které videoklip u mladých lidí vzbudí více než cokoliv jiného averzi vůči starší generaci. „Věřím, že to tvůrci dělali s nadsázkou podle amerického vzoru. My na to ale nejsme zvyklí,“ dodává s poukazem na stejně vystavěnou agitaci americké podpůrkyně Baracka Obamy Sarah Silvermanové.

Sami tvůrci nyní tvrdí, že to proti starším lidem namířeno není. Nepříliš taktní rétorika videoklipu, ke kterému už na internetu vznikly i parodie, u starší generace ale opravdu mnohdy naráží. Třeba herci a moderátorovi Jiřímu Krampolovi, který se netají sympatiemi k ČSSD, je z ní prý až na „blití“.

Videoklip Přemluv bábu není nicméně jediný internetový počin, který se snaží upozornit na rostoucí preference české levice. Na sociální síti Facebook před nedávnem vznikla i skupina „Zachraň Česko: Schovej babičce občanku!“, ke které se přihlásilo přes pět tisíc lidí. Přestože se mezigenerační spor na internetu rozhořel až před letošními volbami, z hlediska voličských preferencí nejde podle odborníků o nic nového. „Takhle se rozkládají názory veřejnosti v podstatě od roku 1990. To je konstantní rys naší společnosti,“ říká Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která se zabývá průzkumy veřejného mínění. „Starší lidé jsou méně dynamičtí, mají více obavy z budoucnosti. Navíc je to součástí pohledu na svět, ve kterém byli vychováni,“ vysvětluje, proč k levici tíhnou až dvě třetiny seniorů, zatímco mezi celou populací preferuje ČSSD a KSČM asi třetina lidí.

V zemích střední a východní Evropy, jako je Česko, totiž podle Hartla hraje rozhodující roli zkušenost ze 40 let totality. „Mladí lidé se chtějí distancovat od komunistického režimu,“ vysvětluje. Nemusí přitom jít o pravicovost, ale jen liberálnější pohled na svět.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás