Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Respektovaný voják s tragickým příběhem. Kdo je nový europoslanec, generál Blaško?

Zvolený europoslanec za SPD Hynek Blaško (vlevo) a předseda hnutí Tomio Okamura... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvolený europoslanec za SPD Hynek Blaško (vlevo) a předseda hnutí Tomio Okamura... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Dvě europoslanecká křesla vytěžilo hnutí SPD Tomia Okamury z letošních voleb do Evropského parlamentu. Do jednoho z nich usedne generál v záloze a někdejší velitel Společných sil armády Hynek Blaško. Ačkoliv kandidoval až z osmého místa listiny, díky kroužkům od voličů přeskočil i lídra partaje Ivana Davida, který se do Bruselu také přemístí.

Brzy čtyřiašedesátiletý Blaško obdržel od voličů 47 505 preferenčních hlasů, což je čtvrtý nejvyšší počet ze všech uchazečů v Česku. „Tato důvěra je obrovsky zavazující,“ komentoval generálmajor ve výslužbě výsledek krátce po zvolení. „Pro mě je na prvním místě moje vlast, až poté je všechno ostatní,“ dodal posléze, jaké budou jeho priority v Evropském parlamentu.

Zvolený europoslanec za SPD Hynek Blaško (vlevo) a předseda hnutí Tomio Okamura...
Zprava zvolený europoslanec Hynek Blaško, předseda hnutí Tomio Okamura a lídr...

Rodák z Prahy vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, Vojenskou akademii v Brně a později také vojenskou akademii Bundeswehru v Německu. Během bezmála čtyřiceti let v armádě se vypracoval až na pozici velitele Společných sil AČR, kterou zastával až do svého odchodu do zálohy v červenci 2012.

„Za své působení v armádě jste pozitivně ovlivnil celé generace našich vojáků a přispěl jste k důležitým rozhodnutím, která významně pomohla rozvoji ozbrojených sil,“ děkoval tehdy Blaškovi prezident republiky Václav Klaus.

Čtěte také o eurovolbách 2019


Blaško byl napříč armádním sborem považován za respektovaného vojáka. V posledních letech ovšem začal u armády své renomé částečně ztrácet, když ostře změnil své názory. Z muže, který kdysi působil jako národní vojenský představitel Česka při NATO, se stal kritik Severoatlantické aliance, který šíří proruské konspirace. Například i přes závěry vyšetřovací komise nevěří, že separatisté na Ukrajině sestřelili s pomocí ruského raketového systému civilní let Malaysia Airlines 17.

Podle lidí z jeho okolí na tom má značný podíl tragická událost, která se Blaškovi přihodila v roce 2009. Slovenský pedofil Antonín Novák tehdy znásilnil a zavraždil jeho devítiletého syna Jakuba, za což si později odnesl od soudu doživotní trest. Pár měsíců na to navíc přišel generál i o svou partnerku, Jakubovu matku, která byla nalezena mrtvá ve svém bytě. Zemřela na otravu oxidem uhelnatým.

Politicky se začal Hynek Blaško angažovat v krajských volbách roce 2016, kdy se stal zastupitelem kraje Vysočina za Stranu Práv Občanů. O rok později se v barvách stejné partaje neúspěšně ucházel o post poslance. Nepodařilo se mu proniknout ani do Senátu, do něj kandidoval loni jako nestraník za hnutí SPD v obvodu č. 44. Ze čtrnácti kandidátů skončil sedmý se ziskem 6,35 procenta hlasů a nepostoupil do druhého kola.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.