Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Respektovaný voják s tragickým příběhem. Kdo je nový europoslanec, generál Blaško?

Česko

  1:54
PRAHA - Dvě europoslanecká křesla vytěžilo hnutí SPD Tomia Okamury z letošních voleb do Evropského parlamentu. Do jednoho z nich usedne generál v záloze a někdejší velitel Společných sil armády Hynek Blaško. Ačkoliv kandidoval až z osmého místa listiny, díky kroužkům od voličů přeskočil i lídra partaje Ivana Davida, který se do Bruselu také přemístí.

Zvolený europoslanec za SPD Hynek Blaško (vlevo) a předseda hnutí Tomio Okamura ve volebním štábu po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Brzy čtyřiašedesátiletý Blaško obdržel od voličů 47 505 preferenčních hlasů, což je čtvrtý nejvyšší počet ze všech uchazečů v Česku. „Tato důvěra je obrovsky zavazující,“ komentoval generálmajor ve výslužbě výsledek krátce po zvolení. „Pro mě je na prvním místě moje vlast, až poté je všechno ostatní,“ dodal posléze, jaké budou jeho priority v Evropském parlamentu.

Zvolený europoslanec za SPD Hynek Blaško (vlevo) a předseda hnutí Tomio Okamura...
Zprava zvolený europoslanec Hynek Blaško, předseda hnutí Tomio Okamura a lídr...

Rodák z Prahy vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, Vojenskou akademii v Brně a později také vojenskou akademii Bundeswehru v Německu. Během bezmála čtyřiceti let v armádě se vypracoval až na pozici velitele Společných sil AČR, kterou zastával až do svého odchodu do zálohy v červenci 2012.

„Za své působení v armádě jste pozitivně ovlivnil celé generace našich vojáků a přispěl jste k důležitým rozhodnutím, která významně pomohla rozvoji ozbrojených sil,“ děkoval tehdy Blaškovi prezident republiky Václav Klaus.

Čtěte také o eurovolbách 2019


Blaško byl napříč armádním sborem považován za respektovaného vojáka. V posledních letech ovšem začal u armády své renomé částečně ztrácet, když ostře změnil své názory. Z muže, který kdysi působil jako národní vojenský představitel Česka při NATO, se stal kritik Severoatlantické aliance, který šíří proruské konspirace. Například i přes závěry vyšetřovací komise nevěří, že separatisté na Ukrajině sestřelili s pomocí ruského raketového systému civilní let Malaysia Airlines 17.

Podle lidí z jeho okolí na tom má značný podíl tragická událost, která se Blaškovi přihodila v roce 2009. Slovenský pedofil Antonín Novák tehdy znásilnil a zavraždil jeho devítiletého syna Jakuba, za což si později odnesl od soudu doživotní trest. Pár měsíců na to navíc přišel generál i o svou partnerku, Jakubovu matku, která byla nalezena mrtvá ve svém bytě. Zemřela na otravu oxidem uhelnatým.

Politicky se začal Hynek Blaško angažovat v krajských volbách roce 2016, kdy se stal zastupitelem kraje Vysočina za Stranu Práv Občanů. O rok později se v barvách stejné partaje neúspěšně ucházel o post poslance. Nepodařilo se mu proniknout ani do Senátu, do něj kandidoval loni jako nestraník za hnutí SPD v obvodu č. 44. Ze čtrnácti kandidátů skončil sedmý se ziskem 6,35 procenta hlasů a nepostoupil do druhého kola.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat