130 let

Ropa je na měsíčním maximu

Česko

Dobré zprávy ze světové ekonomiky vyhnaly ceny ropy opět nad 70 dolarů za barel. Na této úrovni by se s mírnými výkyvy měla udržet až do konce roku.

NEW YORK/PRAHA Lepší než očekávané výsledky americké ekonomiky a oživení na čínském trhu vlilo investorům novou krev do žil. Jejich optimismus se projevil i v cenách ropy, které v poslední době prakticky kopírují vývoj na kapitálových trzích. „Ceny ropy nacházejí podporu v příznivé náladě. Údaje o růstu americké ekonomiky potvrdily, že to nejhorší je za námi, a pozornost se teď bude upínat k tomu, jak rychlé bude oživení,“ cituje agentura Reuters Bena Westmora, analytika komoditního trhu National Bank of Australia.

Ceny ropy se včera opět vyhouply nad hranici 70 dolarů, kde byly naposledy na počátku letošního července. Barel referenčního typu ropy West Texas Intermediate (WTI) se včera obchodoval na burze v New Yorku až za 71,96 dolarů.

Cena severomořské ropy Brent včera dokonce stoupla o více než dva dolary na letošní maximum 73,75 dolaru za barel.

„Cena ropy roste, protože se očekává oživení ekonomiky, a tím i růst její spotřeby,“ popsal Jan Procházka, analytik makléřské firmy Cyrrus. Podle něj stojí za nárůstem ceny ropy oživení na světovém trhu, zejména na kapitálovém. Přestože v minulosti cenový cyklus ropy nebyl svázaný s vývojem na akciovém trhu, s krizí se to změnilo. „Ceny ropy prakticky kopírují vývoj na akciových trzích,“ dodal Procházka.

Na růst cen ropy měla zásadní vliv příliš velká měnová expanze světových centrálních bank. „Banky příliš nepůjčují, podniky jsou opatrné a spotřebitelé šetří, a proto se peněžní injekce přesunují do úspor a následně do investic, jako jsou akcie či komodity. To žene ceny vzhůru,“ řekl Štěpán Pírko, analytik makléřské firmy Colosseum. Podle něj zásoby, nabídka, ani skutečná poptávka po fyzické ropě současný nárůst příliš nevysvětlují. Trhy táhne Amerika a Čína K dobré náladě investorů o víkendu přispěl bývalý šéf americké centrální banky Alan Greenspan. Ten v tomto čtvrtletí očekává růst americké ekonomiky o 2,5 procenta, což je mnohem optimističtější odhad než jednoprocentní růst, který čeká většina ekonomů.

K růstu ceny ropy přispěla i zpráva o poklesu zásob ropy v Číně. Podle agentury Nová Čína klesly tamní zásoby na konci června o 2,7 procenta na 37,7 milionu tun. Čína je přitom první ekonomickou velmocí, která již nejspíš nejhorší dopady krize překonala, a její spotřeba ropy stále roste.

„Očekává se, že to nejhorší je již za námi a cesta bude jen vzhůru,“ popsal Milan Vaníček, analytik makléřské firmy Atlantik FT. Ten očekává, že cena ropy se bude do konce roku pohybovat v rozpětí 60 až 70 dolarů. Mírný pokles v krátké době očekávají i ostatní analytici. Pak by se však ropa měla vydat opět vzhůru. „Během půl roku až roku očekávám, že se ceny ropy vyšplhají na 80 až 90 dolarů,“ řekl Procházka.

To by se mělo projevit i v cenách u domácích čerpacích stanic, ale jen v omezené míře. „Cena ropy na světových trzích se v cenách benzinu a nafty u tuzemských čerpacích stanic projevuje jen zhruba z jedné třetiny,“ vysvětlil Jiří Šimek, analytik makléřské firmy Citco FT. Například více než 55 procent ceny benzinu tvoří daně. Dalších zhruba dvacet procent jde na marže prodejců.

***

Vývoj ceny ropy za červenec

Faktory ovlivňující cenu ropy:

Těžba

Pokud množství vytěžené ropy je nižší než poptávka, roste cena ropy. Z krátkodobého hlediska ovlivňují cenu ropy hlavně její dodávky na světový trh neboli nabídka, která je velice nepružná a nedokáže rychle reagovat na vyšší poptávku. Možné výpadky nabídky proto trh velice bedlivě sleduje. Dolar Při poklesu kurzu dolaru roste cena ropy. Ropa je totiž kótovaná v USD, a proto slabý dolar ropu pro nedolarové investory zlevňuje a naopak. Poptávka a nabídka Poptávka po ropě z dlouhodobého hlediska se vyvíjí dle světového hospodářského růstu. Pokles světového hospodářského růstu snižuje poptávku po ropě. Celková světová poptávka po ropě roste díky ekonomickému růstu v zemích jako Čína, Brazílie, Indie a Rusko.

Maximální a minimální hodnota ropy od počátku hospodářské krize

14. 7. 2008

145,96

18 .2. 2009

44,41

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás