130 let

Rošičák vydělal sedm milionů za rok

Česko

PRAHA Svého času to v zemi býval nejslavnější stadion. Věděli o něm i ve světě – a vědí dodnes.

Tak třeba nedávno: když ČSTV, vlastnící stavbu, měl jednání s francouzskou agenturou zabývající se fotbalem, padla řeč i na Stadion Evžena Rošického. „To místo je pro nás známé,“ kývali Francouzi.

Ještě v 90. letech na něm často hrála fotbalová reprezentace. Není to dlouho, co v první lize poskytl azyl Slavii, Kladnu, střížkovské Bohemce či Bohemians 1905.

Teď však neslouží nikomu. Tedy ne jako domovský stánek.

„Jenže právě na to, že tu není nikdo domácí, ve své podstatě stále dobře žije,“ říká Monika Bezděková, která má v ČSTV na starost řízení hospodářské činnosti.

„Rošičák“ na strahovském kopci plní funkci hlavně atleticko-fotbalového pohodlí. I proto se tu často připravuje národní fotbalový tým.

* LN Podle vás je tedy stadion dostatečně využívaný?

Je. Připouštím, že může být i víc, jenže podívejte na loňský rok: domácí zápasy zde měla béčka Sparty i Slavie, první ligu tady hrála i střížkovská Bohemka. V atletice se každoročně pořádá Praga Academica, trénují tu atleti USK a Sparty, jezdí se tu rallye sprint a hostili jsme mistrovství světa ve frisbee. Neoznačovala bych to jako opuštěný stadion.

* LN Kolik vám vynáší?

Za minulý rok se to pohybuje v řádu kolem sedmi milionů korun. Je to zajímavé na to, že tu celoročně nepůsobí žádný fotbalový klub.

* LN Na druhou stranu je stánek poměrně dost starý. A chátrá...

Já bych to rozdělila: co se týče atletických sportovišť, ta máme certifikovaná i pro pořádání mistrovství světa mládeže, popřípadě mistrovství Evropy. Co se týče trávy, splňujeme všechny požadavky UEFA co do rozměrů i kvality. Poslání v oblasti sportu máme na velmi profesionální úrovni. Samozřejmě přiznáváme, že tribuny opravu potřebují, ale zázemí je pro sportovce luxusní.

* LN Buďte konkrétní.

Máme dvě moderní šatny s rehabilitačním zázemím. Každá má saunu, vířivku a vše potřebné.

* LN Jak vysoká to byla investice?

Asi kolem šesti milionů. No a do toho samozřejmě máme vyhřívaný trávník, jeden z nejlepších u nás.

* LN Kolik tedy stojí celoroční údržba stadionu?

Kompletně kolem tří milionů korun. Převážnou část tvoří energie, popřípadě hnojení a údržba trávníku. Pak ale můžeme stadion na různé akce pronajmout: v první fotbalové lize stál jeden zápas 85 tisíc korun včetně osvětlení, béčko tu hraje za 30 tisíc. Komerčně se dá objekt pronajmout od 150 tisíc výš.

* LN Myslíte, že je ještě reálné, aby se sem někdy vrátil mezinárodní fotbalový zápas?

Musely by tu být stavební úpravy. U nás jsou dnes zajímavá hřiště bez atletického oválu, který my ale máme. Ve světě už dělají, že tu tribunu přisunou, čímž dráhu zakryjí. Ale to je velmi náročná investice.

* LN Kolik lidí se o stadion stará?

Budete se divit, ale my máme jen dva trávníkáře a dva správce celého areálu, kam spadá i malý stadion, nafukovací hala či bazén.

* LN Teď čistě teoreticky: našel by se podle vás vůbec nějaký zájemce na odkoupení stadionu? Povídá se, že v současné době nestojí už v úplně vhodné lokalitě.

Já to mám za dost atraktivní místo. Je mimo centrum a přitom v centru, takže dostupnost je zajímavá. Navíc široko daleko není zástavba, kterou byste zápasem rušili.

* LN Dalo by se tedy u vás uvažovat o případném prodeji?

Berte v potaz, že stavba je v našem vlastnictví, ale pozemek města. Tohle by tedy bylo na dlouhá jednání a tím, že tvoříme plány na další roky, o tom vůbec neuvažujeme.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás