130 let

Rovnost v pojištění? Zdraží se

Česko

Pojišťovny již nebudou moci dělat rozdíly mezi muži a ženami. Zřejmě to povede ke zvýšení cen pojistného

PRAHA Muž, nebo žena? Bez rozdílu. Alespoň pro pojišťovny to má nově platit. Včera totiž soudní dvůr Evropské unie zakázal diskriminaci pojištěnců podle pohlaví. Pojišťovny tak nebudou smět brát v úvahu jakožto jeden z rizikových faktorů to, zda je pojištěnec muž nebo žena.

Rozhodnutí zřejmě povede k zdražení pojistných produktů. Například se to může projevit u cen životního pojištění, povinného ručení a havarijního pojištění a u některých pojišťoven i u dalších produktů. „Zatím tu zprávu zpracováváme a vyhodnocujeme, jaké to bude mít dopady. Nejvíce to ovšem zasáhne hlavně oblasti životního pojištění, pojištění motorových vozidel a asi také penzijní pojištění,“ říká Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

V důsledku může mít absence rozlišování mezi muži a ženami vliv nejen na ceny pojištění, ale i na přechod na nový systém určování pojistného.

„V případě prosazení unisexového tarifu by pojišťovny musely změnit pojistné sazby tak, aby kompenzovaly statisticky podložené rozdíly u obou pohlaví. A je otázkou, jestli naopak takový krok potom nezapůsobí jako diskriminační,“ komentuje rozhodnutí soudu předseda představenstva Allianz pojišťovny Jakub Strnad.

Také podle tiskového mluvčího pojišťovny Generali Jiřího Cívky jde rozhodnutí o zákazu diskriminace proti principům pojištění. „Například u rizikových pojištění to hraje roli. Ženy se podle dlouhodobých podložených statistik dožívají vyššího věku než muži,“ vysvětluje Cívka.

Jenže soudní tribunál EU to vidí jinak. „Brát pohlaví pojištěných osob do úvahy jako rizikový faktor v pojistných smlouvách představuje diskriminaci,“ uvádí se v rozhodnutí. „Dnešek je významným dnem rovnosti v Evropské unii,“ komentovala to Viviane Redingová, eurokomisařka pro spravedlnost. Naopak podle Evropského svazu pojišťoven CEA se jedná o špatnou zprávu pro pojištěnce. Oproti tomu ředitel komunikace České pojišťovny Jan Hainz se nedomnívá, že „unisexové“ nařízení bude mít dramatický dopad. „Podle pohlaví rozlišujeme jen v případě životního pojištění,“ dodal Hainz.

Nová pravidla, která by měla zajistit stejný přístup pojišťoven a hodnocení rizik k mužům i ženám, by měla začít podle soudu platit od 21. 12. příštího roku. Podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny se možná jedná o překvapivou zprávu, ale každopádně budou pojišťovny právní rámec respektovat.

V současné době mohou pojišťovací společnosti v zemích Unie uplatňovat na základě stanovených pravidel ve svých pojišťovacích nabídkách rozdíly mezi muži a ženami. Podle zahraničních reakcí pojišťoven bude mít zákaz rozlišování mezi muži a ženami jednoznačně vliv na růst cen. Někteří čekají, že budou vymýšleny různé jiné položky, které odůvodní zvýšení cen.

Unijní justice se případem zabývala kvůli požádání od belgického ústavního soudu, na který se obrátilo jedno spotřebitelské belgické sdružení a dvě soukromé osoby.

***

Dnešní situace v pojištění Pokud pojišťovna používá rozdílnost pohlaví jako určující faktor při stanovení rozdílné výše pojistného a rozdílného výpočtu pojistného plnění, musí při tom vycházet z veřejně dostupných údajů a z údajů získaných z vlastní provozované pojišťovací činnosti nebo ze statistik společně vytvářených pojišťovnami. Pokud nejsou k dispozici veřejně dostupné údaje včetně statistik společně vytvářených pojišťovnami, je pojišťovna povinna zveřejňovat a pravidelně aktualizovat vlastní statistické údaje.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás