• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diskuze

Důchod není milodar či dávka, dlužníkem je naopak stát. V penzi bychom měli být čtvrtinu života, říká expert

Důchod nelze považovat za milodar nebo sociální dávku. Podle demografa Tomáše Fialy z Vysoké školy ekonomické v Praze stát lidem pouze vrací to, co za celý život odevzdali svojí prací. Zvyšování důchodového věku by podle něj mělo být plynulé, za rozumné považuje, aby lidé odcházeli do důchodu, když jim zbývá čtvrtina života.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Jestli je to tak, že "stát je dlužníkem a důchodci jsou věřiteli" (píše autor), pak zde hlupák věřitel má hodně špatně vyplněnou smlouvu. Za prvé naprosto nejasně, a za druhé si věřitel může se splátkama dost benevolentně hýbat. ;-D

0 0
možnosti
PP

P71e75t13r 71P86r71u87n89e70r

24. 2. 2023 18:43

Zajímavé myšlenky v článku a diskusi. Ještě bych poukázal na rozhodující vliv podílu z HDP, který se v tom kterém státě dává na důchody. Tvrdit, že stávající systém je neufinancovatelný je demagogie v situaci, kdy řada sousedních států dává z HPD o polovinu více relativních procent než ČR a Itálie dokonce dvojnásobek (zdůrazňuji, že se nebavíme jak je který stát bohatý a má vysoký HDP).

0 0
možnosti
MM

Díky moderním technologiím, automatizaci, globalizaci bychom měli pracovat daleko méně a odcházet do důchodu spíše dříve. Bohužel my lopaty prostě neutáhnem všechny ty důležité politology, sociology, začleňovače, nešťastné, utrápené, nedoceněné státní zaměsnance

5 1
možnosti
ZH

Pro zjednodušení si vezměte průměrný plat 40 tis. Kč po dobu 40ti let. Na socialních odvodech od zaměstance i zaměstnavatele odchází 28% hrubé mzdy. Kdyby hladina měsíčního důchodu byla 20 tis. Kč, pak by stát byl v plusu i po 22 letech vyplácení důchodu.

Nejsem si jistý, že průměrné dožití po dosažení důchodového věku je 22 let (ale spíše 15). 8-o

Co z toho plyne? Stát je velmi špatný hospodář a investor a současný průběžný důchodový systém je ta nejhorší možná forma důchodového spoření 8-o

A to je taky důvod, proč se stát bojí dobře nastaveného komerčního důchodového spoření jak čert kříže. ;-O

To co funguje dnes a v jakých objemech průměrný člověk spoří je k smíchu.....

1 2
možnosti
JK

Je těm křiklounům předložím jednoduchou tabulku. Pokud chtějí mít 20 tisíc důchodu, pracovali 40 let a budou pobírat důchod 25 let, měli by mít odvody pojistného minimálně 12500 plus další cca 2 tisíce na solidaritu. Většinou jim ztuhne úsměv na rtech.

3 0
možnosti
JK

Zásadně se mýlí v tom, že stát něco vrací. Máme průběžný systém, nikoliv nějaké spoření.

1 2
možnosti
MU

A kdo tu průběžnou platbu od lidiinkasuje? Stát. Ten ji v ramci systému vrací. Je to jen o posunu v čase a inflaci.

6 0
možnosti
LJ

Je jasne, ze kdyz do duchodoveho systemu musite zapocitat plodnost, pak neni udrzitelny. Stejne jako cela ekonomika je to pyramidova hra kdy potrebujeme stale vice hracu.

Pokud vim, tak pyramidove hry jsou forma podvodu. Jak to, ze cela ekonomika vcetne duchodoveho systemu je v principu podvod? Jednou to prece musi krachnout.:-/

1 3
možnosti
TV

Ale ať to vrací spravedlivě a ne že bohatý důchodce dostane přidané hodně a chudý důchodce málo !

1 12
možnosti
Foto

ten kdo zaplatit 20 milionů dostane miliony 2 a OSVČ která zaplatila milion dostane 2 taky, aby si nemohli nic vyčítat

3 1
možnosti
JN

Tato vláda je dle mého názoru zlo činná protože činí většině občanů této země zlo. Nikdo mně nevymluví, že současnou inflaci způsobili zcela vědomě. Tato inflace totiž většinově vychází z cen energií, které minimálně u té elektrické mohla vláda svými rozhodnutími ovlivnit. Je to obdobné, jako by Saudové svým občanům prodávali pohonné hmoty nejdráže na celém světě. Tato vláda musí padnout.

6 13
možnosti
JK

;-D Dobrá konspirace. Ale musíte dát přístě aspoň smajlíka, aby bylo jasné, že jde o ironii.

7 1
možnosti
IS

Systém je průběžný. Vaše odvody platí důchod rodičům a prarodičům. Vám ho budou platit děti a vnoučata. Dokud bylo dětí dost, tak nebyl problém se o zdroje rozdělit. Pokud zaplatíte dluh vůči svým předkům, tak nemáte žádné zásluhy, které by vám důchodem měly splatit děti někoho jiného. Přesto se tento mýtus pořád vrací.

Porodnost v mnoha zemích trvale klesá a revizi důchodového systému se tak nelze vyhnout. Mnoho opatření, které plošně zvyšují sociální odvody nebo věk odchodu do důchodu, dále snižuje porodnost. Je třeba se vrátit ke kořenům a většinu starobního důchodu čerpat od vlastních potomků. Nic jiného trvale fungovat nebude. Ostatně i dnes máte vůči rodičům vyživovací povinnost, ale zatím dostatečné sdílené důchody předcházejí potřebě ji využívat.

12 2
možnosti
VB

jeden z ministrů řekl, že v současnosti lidé začínají pracovat až kolem 25 roku života, takže později začnou přispívat. Dříve většina začínala pracovat po vyučení nebo střední škole.

Kdyby se nesnažili zpřístupnit vysokou kdejakému hlupákovi, tak by se začátek produktivního věku zase posunul zpět a nemuseli by uvažovat o prodloužení odchodu.

A kdo půjde studovat a nedostuduje nebo pak nebude několik let ve vystudovaném oboru, tak by prostudované roky měl zaplatit státu zpět. Nebo aspoň zaplatit sociální a zdravotní zpětně za dobu neúspěšného studia.

4 2
možnosti
IS

Obecně studium vede k výraznému zvýšení příjmu. A to i u obskurních oborů. Doba nepřeje čistě řemeslné práci. Člověk musí mít schopnost se rychle přizpůsobit a nevyhýbat se výpočetní technice. Opravdu třeba zedník bude ještě za 40 let sahat na každou cihlu? Nemyslím si to.

3 3
možnosti