• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Peter Guzmický a Miloslav Ransdorf na tiskové konferenci 7. ledna. Vysvětlovali detaily tzv. švýcarské kauzy. | foto: MAFRA

Rytíř přispěchal na pomoc čestnému komunistovi. Přebírám odpovědnost, říká Guzmický

Zprávy z EU
  •   16:14
PRAHA - Miloslavu Ransdorfovi přispěchal na pomoc s vysvětlením jeho švýcarské kauzy další její aktér. Podle bývalého slovenského komunálního politika Petera Guzmického má Vladimír Huněk platné rozhodnutí českého soudu o svém švýcarském dědictví. Ransdorfa i Guzmického zadržela na začátku prosince ve švýcarské bance policie.

Na čtvrteční tiskové konferenci přijal Guzmický plnou odpovědnost, za problémy, do kterých se komunistický europoslanec začátkem prosince dostal. „Já jsem to celé zorganizoval a nikdo jiný,“ uvedl k cestě do švýcarské banky, po které on i Ransdorf skončili ve vazbě. Zopakoval, že cílem jednání Ransdorfa a další trojice Slováků bylo navázat komunikaci se švýcarskou bankou.

Oba muži stále věří, že dokumenty se kterýma se do Švýcarska vypravili, byly pravé a Vladimír Huněk má na dědictví nárok „Soud zjistil, že podle sdělení Zürcher Kantonalbank žalovanému ze dne 3.11.2006 ve věci pozůstalosti po paní Heleně Husák-Huněk, zemřelé dne 27.3.2005, příslušelo dědictví žalovanému částka ve výši milionů eur,“ rozhodl podle Guzmického 18. února 2007 o dědictví český soud ze Zlína nebo Prahy. V rozhovoru pro Lidové noviny Ransdorf přiznal, že na účtu by nyní mohlo být až 352 milionů eur. Do toho, jak by k částce Husák-Huňková mohla přijít, aktéři kauzy světlo nevnesli.

Ransdorf o švýcarské kauze: Za mediální útok může pražská kavárna

„Toto jsem chtěl na pravou míru uvést osobně ve švýcarské bance, nešlo jim to poslat poštou. Nemám se za co stydět, máme s panem Ransdorfem stejné sociální cítění a chtěli jsme pomoci. Šlo tady o lidský život,“ předestřel Guzmický s tím, že Huňkovi v jeho téměř desetiletých pokusech kontaktovat švýcarskou banku pomáhá už od září 2014. „Po posledním bezvýsledném pokusu navázat s bankou komunikaci, se pan Huněk pokusil ze zoufalství o sebevraždu,“ vysvětluje Guzmický. S Huňkem ho prý seznámil společný známý, který byl s případem obeznámen.

Motiv Miloslava Ransdorfa

„S panem Guzmickým jsme se shodli, že není normální, aby lidé páchali sebevraždy kvůli bankám,“ vysvětluje Ransdorf jeden z důvodů proč se Guzmickým nechal přesvědčit, ať se do jednání s bankou zapojí. „Pana Ransdorfa mi doporučila společná známá, setkali jsme se poprvé asi týden před návštěvou banky. Není pravda, že bychom se znali z dřívějška, jak spekulují některá média,“ odmítl Guzmický. Europoslanec jeho slova potvrdil s tím, že Guzmickému jako bývalému úspěšnému několikanásobnému starostovi slovenské Ivanky pri Nitre neměl důvod nevěřit.

Dobrovolná vazba a kurvítko

„Já jsem to celé zorganizoval, nikdo jiný a jako chlap přijímám odpovědnost za to, že pan doktor Ransdorf skončil tak jak skončil,“ zdůraznil bývalý starosta několikrát novinářům. Od Huňka byl Ransdorf pověřen plnou mocí k zastupování s curyšskou bankou. „Pan doktor Ransdorf hájil práva českého občana od A do Z,“ dodal Guzmický s tím, že Huňka se zastal on jako „čestný rytíř“ a Ransdorf jako „čestný komunista“.

Po zadržení a obvinění z falšování dokumentů však Guzmický strávil narozdíl od Ransdorfa ve vazbě téměř 20 dní. „Neměl jsem důvod bránit se vazbě, jsem nevinný a plně důvěřuji švýcarským vyšetřovatelům. Koho jiného měli vyslýchat, když jsem to celé zorganizoval já? Délka mého pobytu v Curychu byla dobrovolná,“ vysvětlil.

‚Je to lumpárna. Kde by k těm penězům přišla?’ říká pamětnice o kauze Ransdorf

Na otázku novinářů, proč Ransdorf se svou perfektní němčinou nepoznal, že v jednom z dokumentů bylo 20 gramatických chyb, odpověděl europoslanec pohotově: „Znáte kurvítko? Někdo to udělal schválně, aby zpochybnil pravost dokumentu.“ Podle Guzmického byla na dokumentech všechna potřebná razítka a přišly oficiální cestou. „Nejsme oprávněni posuzovat pravost dokumentu,“ dodal.

Se švýcarskými vyšetřovateli jsou oba muži v kontaktu. „Míč je na jejich straně,“ uvedl Ransdorf.

Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie loni 3. prosince v curyšské bance. Švýcarské statní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítá, že se dopustil čehokoliv nezákonného.

Autoři: ph, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás