130 let

Sarko „dobývá“ ztracená území. Začal Rumunskem

Česko

Lisabonská smlouva dostala zelenou v Bukurešti i v Paříži. Rumunský parlament ji schválil, francouzský umožnil její ratifikaci bez referenda.

BUKUREŠŤ/PRAHA Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před zvolením sliboval, že posílí roli své země v Evropě. Nyní se rozhodl, že Francie dobude ztracený vliv i tam, kde ji před časem nahradily Spojené státy - ve střední a východní Evropě. Sarkozy se proto vydal do Rumunska, které je zde pro Paříž nejpřirozenějším partnerem.

Francie byla také po pádu železné opony největším zastáncem rumunského členství v EU. Dlouhodobé spojenectví obou zemí nastartovala před 40 lety návštěva tehdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. V posledních letech ale vztah obou zemí poněkud ochladl - Rumuni se totiž po zvolení prezidenta Traiana Baseska začali stále více dostávat pod vliv USA. Země nejprve vyslala po boku Britů a Američanů tisícovku vojáků do Iráku, v prosinci 2006 pak Američané v Rumunsku otevřeli čtyři vojenské základny.

Sarkozymu ale na rozdíl od jeho předchůdce Jacquesa Chiraka proatlantická orientace nevadí. Do Bukurešti přijel podepsat smlouvu o „strategickém partnerství“ - Rumunsko se stane první zemí střední a východní Evropy, s níž Francie podobnou smlouvu podepíše. Smlouva je podle Paříže plánovaná na pět let, může být prodloužena.

Už dnes je Francie pro Rumunsko třetím největším obchodním partnerem a francouzské investice v zemi dosahují pěti miliard eur. Basescu včera Sarkozymu slíbil, že Rumuni podpoří účast společnosti Gaz de France na zbudování plynovodu Nabucco (3400 kilometrů dlouhé potrubí přivede plyn z Turecka až do Rakouska).

Nejde ale jen o obchod: Paříž může v Bukurešti získat podporu pro svoji vizi evropské zemědělské politiky, kterou by řada unijních zemí ráda změnila. Francie navíc v příštím půlroce převezme předsednictví EU a podporu nových členských zemí bude potřebovat.

Včerejšek byl také shodou okolností v obou zemích klíčový pro přijetí Lisabonské smlouvy. Ve Francii parlament pozměnil ústavu a umožnil tak ratifikaci smlouvy bez referenda, v Rumunsku poslanci schválili novou eurosmlouvu hned po Sarkozyho projevu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás