130 let

Schwarzenberg bránil Švýcary

Česko

Kvůli zachovávání bankovního tajemství se Švýcarsko stalo terčem kritiky ostatních evropských států. Šéf české diplomacie se ale této alpské země zastal.

ŽENEVA/PRAHA Daňové úniky jsou jedna věc, mnohem důležitější je ale suverenita a nezávislost země. Těmito slovy se český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg postavil na stranu Švýcarska v současném sporu kvůli bankovnímu tajemství. V rozhovoru pro švýcarský list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag Schwarzenberg připustil, že zachování bankovního tajemství může způsobit některým zemím daňové úniky v objemu milionů eur.

„Nezávislost země a tradice autonomního a neutrálního Švýcarska jsou ale mnohem cennější,“ citovala z rozhovoru agentura AFP. Karel Schwarzenberg má české i švýcarské občanství.

Švýcarsko podle některých evropských zemí, zejména Německa a Francie, příliš nespolupracuje, pokud jde o daňové otázky. Švýcarským bankám zakazuje zákon prozradit jakékoli informace o klientech, pokud neexistuje podezření, že klient porušil švýcarské trestní právo. A zatímco daňový podvod je zde trestným činem, daňový únik nikoliv. Právě z tohoto důvodu je švýcarské bankovnictví, navíc v době současné finanční krize, trnem v oku nejen evropským zemím, ale i Spojeným státům.

Bankovní tajemství z evropských zemí zachovávají ještě Rakousko a Lucembursko. Evropské země nyní připravují svou pozici na summit G20 v Londýně, jehož hlavním tématem bude řešení dopadů finanční krize.

A jedním z kroků, které Evropská unie navrhuje, je i účinnější boj proti takzvaným daňovým rájům. Na dotaz, zda by na „černé listině“ daňových rájů mělo být i Švýcarsko, odpověděl na nedávném summitu v Bruselu francouzský prezident Nicolas Sarkozy takto: „Vše záleží na tom, jak se zachovají. Ale podle toho, jak se věci zatím mají, zní má odpověď ano.“

„Bankovní tajemství ve Švýcarsku pořád platí a platit bude,“ prohlásil nedávno švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz. S cílem připravit si společný postoj na jednání G20 se proto včera setkal se svými kolegy z Lucemburska a z Rakouska. A jejich debata se točila zejména kolem jednoho tématu – jak se vyhnout umístění na „černou listinu“ daňových rájů. Všechny tři země totiž odmítají být spojovány s daňovými úniky. „Úplné zrušení bankovního tajemství si nedokážu představit. K naší zemi to neodmyslitelně patří,“ uvedl Merz.

Pravdou ale je, že Lucembursko již naznačilo, že je připraveno „diskutovat o možnosti sdílení některých informací o bankovních klientech“ s ostatními evropskými zeměmi. A i Švýcarsko bylo nedávno donuceno ustoupit ze svých zásad. Banka UBS totiž musela odhalit identitu asi tří set majitelů účtů pro účely vyšetřování amerických úřadů. Američtí vlastníci kont byli podezřelí z daňových úniků. Banka také musela zaplatit pokutu v hodnotě 780 milionů dolarů.

Tím to ale neskončilo. Spojené státy podaly proti UBS ještě civilní žalobu a chtějí získat bankovní údaje dalších 52 tisíc Američanů. To ale švýcarští ministři odmítají a označují poslední americké kroky jako „útok“ na Švýcarsko.

Podle švýcarské ministryně spravedlnosti Eveline Widmerové Schlumpfové Američané nedodržují „pravidla hry“. „V případě 300 účtů UBS, u těch potvrdili konkrétní podezření z daňového úniku,“ uvedla pro list Neue Zürcher Zeitung am Sonntag. „Ale v případě 52 tisíc klientů se podle údajů, které USA poskytly, jedná jen o vyšetřování za účelem objevení informací pro případné řízení,“ dodala.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás