31. října 2011 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka radí vládě, jak na krizi: Stopněte reformy

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a hejtman Středočeského kraje David Rath na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a hejtman Středočeského kraje David Rath na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny | foto: ČTK

PRAHA Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka radí vládě, aby ustoupila prakticky od všech reforem. Jen tak lze podle něho zabránit hrozícímu hospodářskému propadu. Jeho příčinu vidí v situaci eurozóny a v dopadech chybné vládní rozpočtové a hospodářské politiky. Šéf nejsilnější opoziční strany tak reagoval na ekonomickou předpověď ministerstva financí.

Premiér Petr Nečas (ODS) oznámil, že vláda připraví několik variant úprav příjmů a výdajů státního rozpočtu. Ke které se přikloní, rozhodne na základě lednové makroekonomické předpovědi.

Sobotka vládě radí, aby odložila důchodovou reformu, která má stát 20 miliard korun, a stejně tak daňové reformy, čímž by podle něho ušetřila dalších 15 miliard korun. Převést by měla evropské peníze z operačních programů, kde se nečerpají, do operačních programů, kde se naopak čerpají dobře. Pomoci by tak mohly reálné ekonomice, zdůraznil.

Je třeba diverzifikovat export, míní Sobotka

Podle předsedy ČSSD je třeba okamžitě diverzifikovat export. Vývoz českých firem, který nyní směřuje převážně do zemí Evropské unie a zejména Německa, je třeba směrovat do zemí, jako jsou Čína nebo Brazílie, uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Další možnost šetření vidí Sobotka v ústupu od reorganizace úřadů práce. Vláda by se podle něj měla soustředit na aktivní prozaměstnanostní politiku a na vytváření nových pracovních míst.

Sjednocení daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta, nebo dokonce na 19 procent, o kterém vláda uvažuje, by podle Sobotky podvázalo spotřebu domácností a zpomalilo ekonomiku. Je proto od tohoto záměru třeba ustoupit, zdůraznil.

Vláda by měla bojovat proti daňovým únikům

Kabinet by měl také podle Sobotky splnit své sliby a intenzivně bojovat proti daňovým únikům. Podotkl, že sociální demokracie dlouhodobě ve sněmovně prosazuje majetková přiznání a spolu s odbory prosazuje opatření proti takzvanému švarcsystému.

Jeho podstatou je využívání služeb lidí podnikajících na živnostenský list namísto zaměstnanců, přičemž nejde o standardní dodavatelsko-odběratelské vztahy dvou podnikatelských subjektů. Nahrazuje se tak vztah zaměstnavatele a zaměstnance.

Ministerstvo financí očekává letošní pokles deficitu veřejných financí z původně očekávaných 4,2 na 3,7 procenta hrubého domácího produktu. Česká ekonomika podle odhadu příští rok poroste o jedno procento.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz