Poslední Fajádův pokus dostat se na svobodu zhatil v červnu Městský soud v Praze, libanonský obchodník zadržený se dvěma společníky loni v centru Prahy neuspěl ani se stížností u Vrchního soudu.
Fajádova česká záchrana. Nelidské vězení v USA a podezření z provokace |
„Neshledal stížnost důvodnou. Výroky napadeného usnesení jsou věcně správně, vycházejí z dosud shromážděných a provedených důkazů a jsou v souladu se zákonem,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí městského soudu v Praze Markéta Puci.
Fajáda nicméně čeká mnohem důležitější rozhodnutí, soud opět projedná, zda ho vydá do USA. „Jednání ve věci je nařízeno na 14. září,“ uvedla Puci. Městský soud již jednou Fajáda a jeho dva společníky do Spojených států povolil vydat, Vrchní soud nicméně jeho rozhodnutí zrušil.
Jak informoval server Lidovky.cz, vadilo mu, že USA nedaly dostatečné záruky, že Fajád bude vězněn v odpovídajících podmínkách a navíc se možná stal obětí policejní provokace. Spojené státy na něj totiž nasadily agenty, jímž se v domnění, že jedná s teroristy, podle obvinění pokusil prodat výbavu zbraní za více než osm milionů dolarů. Policejní komando ho zadrželo v luxusním hotelu v centru Prahy.
Vrchní soud proto nařídil městskému, aby si od Američanů sehnal další informace včetně toho, do jaké míry Fajádovo jednání vyprovokovali policejní agenti.
Jméno Fajáda se skloňuje také kvůli pětici Čechů pohřešované od 18. července. Skupina zmizela v Libanonu, policie našla jejich vůz a osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic. Vůz, jímž cestovali, řídil Fajádův bratr. Objevily se informace, že možní únosci budou chtít Čechy vyměnit za Fajáda. Jeho rodina to však popřela. (ČTĚTE VÍCE) Podle neoficiálních informací prezident Miloš Zeman obdržel dopis nabízející výměnu Fajáda za Čechy.
Skupinu tvořili dva novináři, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a advokát Fajáda, který podle jeho právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta. Pátý zmizelý Čech má zkušenosti jako armádní zpravodajec a v minulosti působil v Afghánistánu. Právě kolem jeho role se vyrojily spekulace: například, že do země jel jako bezpečnostní poradce skupiny, nebo plnil tajný úkol vojenské rozvědky.
Osud pětice je dosud neznámý, podle libanonského ministra vnitra Núhada Mašnúka může být věc provázána s mafiemi, pašováním drog a zbraní. Policie údajně také prověřuje verzi, že se Češi zapletli do zločinu či byli uneseni z kriminálních důvodů.