130 let

Šíření proruské propagandy je zneuctěním obětí z druhé světové, řekl Pavel

Česko
  •   8:29aktualizováno  18:49
Lidé si v pondělí připomínali 78. výročí konce druhé světové války. Oslavy začaly pietou u Národního památníku na pražském Vítkově. Prezident Petr Pavel řekl, že svoboda a mír nebyly nikdy zadarmo a je potřeba se pro ně obětovat. Další vzpomínkové akce se konaly také v Plzni nebo v lázeňském areálu ve Velichovkách na Náchodsku.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory.

Přední představitelé státu pak tradičně položili věnce na hrob neznámého vojína s účastí českých státníků, armádních činitelů v čele s Karlem Řehkou a církevních představitelů, které reprezentoval kardinál Dominik Duka. Přítomní následně uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem.

Pietního aktu se účastnil mimo jiné i předseda Senátu Miloš Vystrčil, primátor Bohuslav Svoboda, náčelník Generálního štábu Karel Řehka a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Historické události si přišly připomenout také desítky diváků.

Prezident uctil památku

Petr Pavel ve svém proslovu upozornil na paralely mezi agresí na Ukrajině a odtržením Sudet od Československa v roce 1938, mimoto Pavel zmínil, že ukrajinské vojáky považuje za hrdiny.

„Připomínáme si miliony obětí, a to na všech bojištích. Těmto lidem vděčíme za svoji svobodu a za život, ve kterém žijeme a je dobré si je připomínat a uctít jejich památku,“ prohlásil Pavel.

„V této souvislosti je také dobré připomenout, že generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, co činí dnešní Rusko. Zároveň je třeba říct, že úcta k padlým by se neměla stát obětí dnešních šiřitelů ruské propagandy, jako jsou například Noční vlci nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity s pietou nemají nic společného a jsou spíše zneuctění jejich obětí,“ pokračoval.

„Je důležité (události a konec války) si to připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci,“ řekl premiér Petr Fiala.

Podle něj má Česko výhodu, že je členem EU a NATO. Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. A s tou je podle něj třeba pokračovat.

Podle ministryně obrany Jany Černochové ve směru ke slavení dne vítězství je důležité děkovat i Severoatlanitcké alianci. „My jako stát máme veliké štěstí, že jsme mohli do NATO vstoupit, spousta jiných zemí takové štěstí neměla a na nás si tak někdo jen tak netroufne,“ řekla ministryně obrany. Podle ní členství v NATO představuje i závazek podílu na společné obraně a ČR by neměla být „černým pasažérem“.

Odpoledne si tento den na pražských Olšanských hřbitovech u pomníku vojákům Rudé armády připomnělo pietní shromáždění. Přišel předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský či představitelé České obce sokolské. Zúčastnil se také Vitalij Usatyj, který nyní v ČR zastupuje Ukrajinu jako chargé d’affaires. Spolu s českými politiky připomněl podíl ukrajinských vojáků na osvobozování Československa.

Čtyřdenní program pak v pondělí završily Slavnosti svobody v Plzni. Vrcholem byla tradiční nedělní přehlídka historické vojenské techniky Konvoj svobody. Osvobození americkou armádou si tímto způsobem lidé v Plzni připomínají od roku 1990 a s výjimkou dvou let poznamenaných pandemií koronaviru na ně každoročně přijížděli z USA a Belgie přímí účastníci válečných bojů. Letos poprvé veteráni nepřijeli – mnozí zemřeli nebo jim už zdravotní stav nedovolil absolvovat náročnou cestu a program.

Mise Velichovky

Konec války v pondělí vzpomněli lidé také v lázeňském areálu ve Velichovkách na Náchodsku. Stovky lidí přihlížely příjezdu konvoje historických amerických vojenských vozidel. Připomněly si tím nejenom 78. výročí konce druhé světové války, ale zároveň událost z 8. května 1945, která se přímo váže k Velichovkám. Američané tehdy přijeli do Velichovek, aby s německým maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednali kapitulaci.

Výročí konce války si mohli lidé připomenout také netradičně. Na několika místech se totiž mohli zapojit do akce Běh pro Paměť národa a podpořit tím organizaci Post Bellum, která dokumentuje osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu. Bližší informace o akci jsou na webu.

V Blatné na Strakonicku se pak odpoledne konal pouliční swingový piknik, na kterém zazní melodie Glenna Millera v podání Orchestru Karla Vlacha.

V hlavním městě iniciativa Občanský rozcestník k výročí konce války naplánoval od 15:00 pochod kolem ambasád zemí EU a NATO. Poděkoval při něm státům za pomoc Ukrajině, která se od loňského února potýká s ruskou invazí.

Aktivisté zároveň upozornili na to, že podpora západu má své mezery, například nedostatečné a pomalé dodávky zbraní, nedodržované sankce či nedostatečný tlak na korporace, který by vedl k opuštění ruského trhu.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás