130 let

Stížnost? Rozhodnu se do konce týdne

Česko

Kvůli prodloužení si mandátu a poslaneckým platům to nedělám, tvrdí nezařazený poslanec Juraj Raninec o své případné ústavní stížnosti.

* LN V pátek jste tvrdil, že projde-li snaha o změnu Ústavy ČR, která by umožnila rozpustit sněmovnu, podáte ústavní stížnost. Už jste v tomto směru učinil nějaké kroky?

Věc zkoumáme a pokračuje podrobná analýza rozhodnutí Ústavního soudu a následujících kroků sněmovny a Senátu. V každém případě zákon ještě nevyšel ve Sbírce zákonů a také bude důležité, co se stane v úterý. Protože na pořadu schůze sněmovny je jednání o přeletech a průjezdech zahraničních vojsk přes území ČR. Pokud je avizováno, že by měl někdo navrhnout doplnění jednání o bod rozpuštění sněmovny, bude to ústavně závažné jednání sněmovny. Vzápětí poté bych se rozhodl.

* LN Návrh na rozpuštění sněmovny zřejmě padne a asi bude i dost hlasů, které to podpoří. Bývalý šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda tvrdí, že ústavní stížnost lze podat jen do doby, než se tak stane, byť s ním někteří odborníci nesouhlasí. Co si o tom myslíte vy? Nepospíšíte si raději?

Určitě nemám tyto obavy. Jsem také právník a nesdílím názor Cyrila Svobody. Mým zájmem ale určitě není prodlužovat své rozhodování. Na Ústavní soud bych se obrátil za předpokladu, že bych opravdu shledal, že je postup v rozporu s ústavním pořádkem. Mé definitivní rozhodnutí přijde v řádu několika dní, určitě do konce příštího týdne. Ale nehodlám to urychlovat kvůli názoru Cyrila Svobody.

* LN Jste v kontaktu s Milošem Melčákem, případně dalšími, kteří mluvili o možnosti ústavní stížnosti? Koordinujete svůj postup?

Vpátek jsem o tom s panem Melčákem hovořil. On zaregistroval také pochybnosti, zda je postup v souladu s ústavním pořádkem. V podstatě budeme určitě ve spojení na začátku týdne.

* LN Část lidí si vždy bude myslet, že jelikož ani jeden zřejmě nemáte šanci na další působení ve sněmovně, chcete si tak jen prodloužit pobyt v ní a ještě aspoň pár měsíců čerpat vysoký poslanecký plat. Co na to odpovídáte?

Tak to v žádném případě není. Já se už jako student právnické fakulty velmi zajímal o ústavní právo, dokonce jsem vypracoval diplomovou práci na téma zákonodárný proces v praxi. Na plénu sněmovny jsem také navrhoval, aby se postupovalo podle platné ústavy. A také jsem řekl, že když se v krátké době mění ústava, ať se podobně rychle novelizuje zákon o platu a dalších náležitostech představitelů veřejné moci a sníží se plat poslance na minimální mzdu. protože za to, co teď předvádíme, si ani víc nezasloužíme. Jistě uznáte, že bych asi nebojoval kvůli osmi tisícům měsíčně.

Autor: Petr Kolář
  • Vybrali jsme pro Vás