25. března 2010 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Syn premiéra Fischera vystoupil z ODS. Kvůli Topolánkovi

Jan Fischer jr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer jr. | foto: Lidové noviny

PRAHA Syn premiéra Jana Fischera dnes otevřeným dopisem předsedovi ODS Mirku Topolánkovi oznámil odchod z této strany. Za důvod označil Topolánkova slova o Židech a homosexuálech i o předsedovi vlády.

Jan Fischer junior je prý také nespokojen se současným stavem strany, takže ji už nemůže podporovat v jejím dalším směřování ani v předvolební kampani. Fischer mladší prý s otcem svůj krok nekonzultoval. 

Čtěte také:

"To je jeho osobní krok. Vůbec se nedivím, že k němu dospěl," řekl k tomu premiér, který je na summitu EU v Bruselu. Fischer junior vstoupil do ODS v roce 2007 ve svých 18 letech, což jeho otec považuje za ne úplně obvyklé.

Co bylo v dopise

"Stále chci věřit, že nejste homofob ani antisemita, pouze se jako homofob a antisemita na veřejnosti, a nezáleží na skutečnosti, že se jednalo o neformální rozhovor, vyjadřujete."

"Jen jsem rád, že mohu s čistým svědomím konstatovat, že můj otec je slušný člověk, který není za rok působení ve vrcholné politice spojován s žádnými aférami, vyjadřuje se uvážlivě, slušně a své výroky nepovažuje, jak Vy říkáte, za 'virtuální realitu'. Proč se můj otec těší tak vysoké důvěře občanů? Protože jimi, pane předsedo, nepohrdá!"

Do loňského léta byl v radě místního sdružení strany v Praze 5.

"Stále chci věřit, že nejste homofob ani antisemita, pouze se jako homofob a antisemita na veřejnosti, a nezáleží na skutečnosti, že se jednalo o neformální rozhovor, vyjadřujete," napsal syn premiéra předsedovi občanských demokratů.

Předseda ODS se kontroverzních výroků dopustil při nedávném focení pro gay magazín LUI. Svá slova označil za vytržená z kontextu, přesto se za ně několikrát omluvil. V čele ODS zůstal po úterním jednání politického grémia strany, dnes se situací bude zabývat výkonná rada ODS, nejvyšší stranický orgán mezi každoročními kongresy.

Premiér v reakci na zveřejnění Topolánkových výroků oznámil, že komunikaci s předsedou ODS omezí na nejnutnější pracovní úroveň.

Více čtěte:

Fischer junior Topolánkovi připomněl jeho tehdy pronesená slova "o premiérovi ČR a zároveň o mém otci". Předseda ODS řekl, že Fischer, který je Žid, v určitých situacích "uhne" v důsledku svého charakteru.

"Jen jsem rád, že mohu s čistým svědomím konstatovat, že můj otec je slušný člověk, který není za rok působení ve vrcholné politice spojován s žádnými aférami, vyjadřuje se uvážlivě, slušně a své výroky nepovažuje, jak Vy říkáte, za 'virtuální realitu'. Proč se můj otec těší tak vysoké důvěře občanů? Protože jimi, pane předsedo, nepohrdá!" zdůraznil syn premiéra.

Otevřený dopis premiérova syna předsedovi ODS k odchodu ze strany

Vážený pane předsedo,

dovolte mi, abych vám oznámil, že jsem se po zralé úvaze rozhodl ke dni 25.3.2010 ukončit své členství v Občanské demokratické straně.

Do ODS jsem vstoupil v roce 2007 v mých osmnácti letech. Motivací ke vstupu do politické strany bylo mé obecně liberální smýšlení a pocit, že bych mohl straně v budoucnosti, po získání potřebných zkušeností, aktivně pomáhat.

Hlavním impulzem mého odchodu z Občanské demokratické strany jsou Vámi vyřčené výroky, kterými se velmi "netaktním" způsobem vyjadřujete na adresu homosexuálů, Židů, církví a občanů České republiky. Stále chci věřit, že nejste homofob ani antisemita, pouze se jako homofob a antisemita na veřejnosti, a nezáleží na skutečnosti, že se jednalo o neformální rozhovor, vyjadřujete. Pro LUI magazín jste o premiérovi ČR a zároveň o mém otci prohlásil, že je Žid, který díky svému charakteru uhne. Nepřísluší mi hodnotit Váš charakter, o tom si každý člověk musí udělat obrázek sám. Jen jsem rád, že mohu s čistým svědomím konstatovat, že můj otec je slušný člověk, který není za rok působení ve vrcholné politice spojován s žádnými aférami, vyjadřuje se uvážlivě, slušně a své výroky nepovažuje, jak Vy říkáte, za "virtuální realitu". Proč se můj otec těší tak vysoké důvěře občanů? Protože jimi, pane předsedo, nepohrdá! ODS není v dobré kondici, ubližují jí vnitropolitické rozpory (jako člen ODS na Praze 5 o nich mnohé vím), neuvážlivé a kauzami opředené vedení strany. Má nespokojenost se současným stavem ODS je natolik silná, že stranu nemohu dále podporovat v jejím směřování ani v předvolební kampani.

S pozdravem Jan Fischer jr.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!