• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Sypejte ptáčkům!

Česko

TALK OF THE TOWN Miloše Cihelky

Na horách už je konečně sníh, meteorologové těm, kdo jim jsou ochotni věřit, slibují, že letošní Vánoce budou zaručeně bílé. Slavia na závěr podzimní části fotbalové ligy neoddiskutovatelným způsobem, tj. body v ligové tabulce, prokázala, že je nejlepším týmem (minimálně) v Česku. Začíná Advent. Nejvyšší čas začít ladit svou duši na blížící se svátky Spasitelova narození. K tomu samozřejmě patří i soucit s těmi, kdo potřebují naší pomoc. Třeba se sýkorkami a jiným nestěhovavým ptactvem.

Jinými slovy nastal nejvyšší čas umístit na zahradu, balkon či za okno bytu vhodné krmítko. Vyrobit je není pro průměrně zručného člověka nijak složité. Ostatně podle internetové encyklopedie Wikipedia „krmítko pro ptáky je jakékoliv zařízení vhodné pro předkládání potravy pro ptáky, které se používá se pro přikrmování ptáků především v zimě...“

Nezáleží proto na tvaru, materiálu ani velikosti, jediným požadavkem je, aby se ptáci dostali k předložené potravě a aby stříška na krmítku chránila před sněhem a deštěm. Použít lze různých zbytků dřeva, plastu a v případě nedostatku jiných možností třeba i PET lahve, do níž se vyřízne na budoucí závětrné straně dostatečně velký otvor.

I pro ty, kdo si na výrobu krmítka ani přes výše uvedené netroufají či pokládají manuální práci za něco nepatřičného, existuje schůdné řešení: krmítko koupit. Dokonce tak lze pomoci i dalším potřebným. Například za pouhých 190 korun včetně DPH se prodává dřevěné krmítko z produkce zaměstnanců chráněných dílen. K dostání je třeba na v internetovém obchodě na adrese www.kotevbote.cz.

Druhým problémem potom je, čím vlastně v našich krajích přezimující ptactvo krmit. Ani zde není rada drahá. „Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou!), maso (nakrájené na kousky), strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Použít můžeme i jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze zakoupit přímo speciální směsi pro krmení ptáků. Potrava předkládaná ptákům na krmítko by měla být kvalitní a nezkažená,“ píše se na stránkách České ornitologické společnosti. Diskutující na jejím webu doporučují z komerčních krmiv například směs značky „Tukan“, která obsahuje bohatý výběr nejrůznějšího zrní. Cokoliv do krmítka nasypete, ptactvo vděčně přivítá, ale zejména za silnějších mrazů je žádoucí rozšíření jídelníčku také o živočišnou složku, nejlépe tuk. Ovšem pozor, zatímco hovězí či skopový lůj je vítán, z neznámých důvodů většina ptáků odmítá vepřové sádlo. Důvodem však pravděpodobně nebude jejich záliba v košer stravování, protože zejména sýkorky s oblibou konzumují společně s lojem klidně třeba i tvaroh. Samozřejmě i v tomto případě je možné v obchodě zakoupit již hotovou lojovou kouli obohacenou o několik druhů semen. Cenové rozpětí je opět příznivé - zhruba od sedmi do patnácti korun za kus.

Pokud jde o umístění krmítka, platí zásada, že by mělo být nejméně metr a půl nad zemí a alespoň dva metry od nejbližšího stromu. V případě nedodržení tohoto doporučení hrozí, že se ptáčci sice najedí, ale současně velkou měrou skončí sami jako potrava pro toulavé kočky, kuny a jiné šelmy.

Kdo by si však chtěl dopřát sledování ptačího skotačení na krmítku zcela bez zbytečných starostí, práce a jakýchkoliv finančních nákladů, může využít vymožeností moderních médií a sledovat krmítko prostřednictvím webkamery na adrese http://www.wildbirds. net/birdcam/webcam.html. Jedinou nevýhodou je, že kamera snímá krmítko ve Village of Theresa v americkém státě New York. Nutno tedy počítat s patřičným časovým posunem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás