• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Úhlavní nepřítel? Vůdkyně Ujgurů

Česko

Čína se zlobí na Česko - V Praze jsou dalajlama a šéfka Světového ujgurského kongresu

Ujgurská exilová aktivistka Rebíja Kadírová představuje pro Peking stejné nebezpečí jako tibetský duchovní vůdce dalajlama.

URUMČI/PRAHA Již několik let žije ve Spojených státech, a přesto ji čínské úřady pravidelně obviňují z protestů a nepokojů v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny.

Z někdejší nejbohatší ženy v zemi se postupně stala nejvýraznější bojovnice za práva Ujgurů. Rebíja Kadírová byla uznávanou a úspěšnou čínskou podnikatelkou, která vystupovala před Národním lidovým kongresem v Pekingu. To ale trvalo jen do roku 1999, kdy se znelíbila čínským úřadům, jež ji poslali do jednoho z pracovních táborů za „ohrožování národní bezpečnosti“.

Na samotce strávila celkem šest let. Záminka jejího věznění? Svému muži žijícímu ve Spojených státech poslala regionální noviny, ve kterých se psalo o aktivitách Ujgurů v Sin-ťiangu. To, že se jednalo o veřejně dostupné noviny, Číňany nezajímalo. Skutečným důvodem k jejímu držení však byly její hlasité protesty proti útisku ujgurské menšiny.

Z pradleny milionářkou Ačkoli vyrůstala v chudobě, v době jejího propuštění na svobodu se jí přezdívalo „milionářka“. Lidé, kteří se s ní setkali, ji popisují jako velmi charizmatickou a podnikavou ženu, jež se dokázala dostat nahoru vlastní vůlí. Z pradleny se vypracovala na ředitelku velké obchodní společnosti. Díky nabytému bohatství pomáhala ostatním Ujgurům získávat kvalifikaci a najít práci. Založila organizaci určenou ženám, které se samy rozhodly podnikat. Postoj čínských autorit k její osobě se změnil v roce 1996, kdy její manžel a bývalý politický vězeň Sidik Rouzi emigroval do Spojených států. Kadírové poté sebrali pas a omezovali ji v jejích aktivitách. V současné době je prezidentkou Světového ujgurského kongresu a zároveň předsedá vlivné exilové ujgurské organizaci ve Washingtonu. Stále cestuje po světě, přestože svými aktivitami ohrožuje život svých jedenácti dětí, dosud žijících v Urumči, hlavním městě Sin-ťiangu. Podle jejích slov jsou stále pronásledováni a dva z jejích synů sedí ve vězení.

Pro Číňany je v současné době nepřítelem číslo jedna, protože ji viní z nedávných krvavých střetů v Sin-ťiangu. To však Kadírová odmítá stejně jako obvinění, že je napojena na islámské hnutí Východního Turkestánu, které působí v ujgurské oblasti a stojí za řadou teroristických útoků.

„Pouze bojuji za práva a sebeurčení Ujgurů,“ řekla v nedávném rozhovoru pro BBC.

Autor: