130 let

Třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přicestovala 19. února do Prahy | foto: ČTK

Rozhovor

Uprchlíci se naší pomoci vzdali, vnucovat se nebudeme, říká šéf záchranného projektu

Česko
  •   7:00
PRAHA - Vzdali se azylu v Česku, pak zamířili do Německa. Když ale skupinu šestnácti křesťanských uprchlíků původem z Iráku zadržela policie, požádali o azyl znovu. „Kdyby nás požádali o pomoci, tak jim ji poskytneme. Oni se ale pomoci od nás vzdali, tak se jim nebudeme vnucovat,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Talafant, šéf nadačního fondu Generace 21, který projekt záchrany organizoval a financoval.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Minibusem soukromé firmy se potom vydali na cestu do Německa. Asi osm kilometrů od česko-německých hranic je ale zadržela policie. Skupina šestnácti uprchlíků pak opětovně požádala o azyl, o čem teď ministerstvo vnitra jedná.

Další křesťanští uprchlíci chtěli do Německa. Teď znovu žádají azyl v Česku

Od šéfa resortu se však dočkali kritiky. „Všichni Iráčané byli řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety,“ uvedl k případu Milan Chovanec (ČSSD). Dále poukázal na to, že zastavení projektu Nadačního fondu Generace 21, který celý projekt záchrany organizoval, bylo prý „správnou věcí“.

Zeman o Generaci 21:

„Islámská migrace je nebezpečná, protože není asimilovatelná v rámci evropské kultury. Ke Generaci 21 bych rád uvedl, že tato nezisková organizace ukázala pravdivost mé teze, neboť sem dovezla Iráčany, a tak, slovy Andreje Babiše, zastoupila pašeráky, kterým by jinak tito lidé museli platit, a potom jim tito Iráčané zdrhli do Německa. Má teze zněla, že všechny kvóty a relokace nesmyslné, protože všichni chtějí do Německa, nikoliv kvůli práci, ale kvůli sociálním dávkám, protože tam jsou nejvyšší.

Lidovky.cz: Skupina šestnácti iráckých uprchlíků se vzdala azylu. Poté, co byli zadrženi na cestě do Německa, však požádali o azyl znovu. Jak vnímáte jejich, nyní hojně kritizované, rozhodnutí?
Udělali, co museli. Z mého pohledu je to celé o tom, že existují různé poznámky pod čarou. Jedna říká, že je to pro ně v Iráku vážně nebezpečné. Jde jim tam o život. Když už se dostanou sem, tak se snaží hledat způsoby, jak žít a jak se dostat dále do Evropy. Rozhodnutí, která dělají, jsou pod vlivem obrovského množství okolností a situací, které nepředvídali. Ani my (generační fond Generace 21) jsme je nemohli předvídat. Ani nevím, jak se teď rozhodnou. O tom, co se s nimi děje, se dozvídám jen z médií. Kdyby nás požádali o pomoc, tak jim ji poskytneme. Oni se ale pomoci od nás vzdali, tak se jim nebudeme vnucovat.

Lidovky.cz: Máte informace o jejich motivaci k odchodu z Česka?
Určitě to přišlo náhle. Ještě před dvěma dny nebo deseti dny tomu vůbec nic nenasvědčovalo. Nevím, proč tak najednou. Možná je to řetězová reakce. Když viděli, že první nebyla vrácena z Německa, tak se mohli domnívat, že naše slovo a slova úředníků už neplatí. Nevěřili nám, že nejde odejít do Německa, protože je to nelegální, a tak to asi chtěli zkusit. Dopadli ale takhle, a to je nám líto.

Lidovky.cz: Jak přijali návrat do Česka, konkrétně do pobytového zařízení v Zastávce u Brna? Víte, jak se jim tam daří?
O tom nemám žádné informace.

Třetí skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přicestovala 19. února do Prahy
Skupina uprchlíků z Iráku

Lidovky.cz: Jak pokračuje vaše spolupráce s dvěma ostatními skupinami iráckých uprchlíků v Česku, v Praze a Soběšovicích?
Naši kolegové pravidelně navštěvují obě místa. Komentují, případně korigují péči o ně. Hlavně se na tom ale podílí Armáda spásy z Prahy a Slezská diakonie. Nadační fond Generace 21 to pouze financuje a občas se u nich stavíme na návštěvu. Já jsem byl dvakrát navštívit uprchlíky v metropoli. Probíhá to úplně v pořádku.. V Praze je to navíc trochu napřed. Rodina, která byla předtím v Jihlavě, už bydlí v normálním bytě. Akorát mi od ní přišlo velké poděkování. Napsali mi, že je to pro ně krásná změna a že si toho moc váží.

Lidovky.cz: Zaměříte se nyní na to, aby se podobná situace s nečekaných odchodem a rušením azylu neopakovala u ostatních uprchlíků z Iráku?
My jim to pořád vysvětlujeme. Ta snaha probíhá pořád. V Praze a ve Slezsku mi přijde, že to jde lépe. Podle našich informací se skupina šestnácti uprchlíků přátelila s rodinou, která je nyní v Německu. Mohli od nich mít nějaké informace. Ale to jsou zatím jen spekulace.

Vývoj události kolem křesťanských uprchlíků v Česku

28. července 2015 - Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Fond měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.

14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 osob z Kurdistánu a Libanonu.
- Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou příjezdu byla bezpečnostní prověrka.
24. ledna 2016 - Do Prahy přiletěla první skupina deseti uprchlíků. Utečenci z oblasti iráckého Mosulu byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR, šlo o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
11. února 2016- Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni postavila.
19. února 2016 - Dorazila třetí skupina, ze 41 lidí bylo 33 z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
20. března 2016- Čtvrtá skupina 23 lidí z iráckého Irbílu byla z části ubytována ve Smilovicích, z části v hotelu v Praze.
31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Zpět do vlasti odletěli 7. dubna.
- Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.
1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pozastavil projekt fondu Generace 21. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla ČR azyl, totiž požádalo o vrácení pasů a chtělo se dostat do jiné evropské země.
2. dubna 2016 - Skupina 25 uprchlíků, původně ubytovaných v Okrouhlíku, se vydala do Německa. V noci autobus s uprchlíky zadržela německá policie, která Iráčany měla podle původní dohody vrátit do Česka v pondělí 4. dubna.
4. dubna 2016 - Německo stáhlo svou žádost o předání cizinců do ČR s odůvodněním, že všichni požádali v Německu o azyl.
6. dubna 2016 - Ministr Chovanec řekl, že pokud se skupina 25 uprchlíků vrátí do Česka a nepožádá znovu o azyl, bude po zadržení policií vyhoštěna do Iráku.
7. dubna 2016 - Vláda se dohodla, že program přesidlování uprchlíků z Iráku do ČR nebude pokračovat.
- Ministerstvo vnitra obdrželo od Německa žádost, aby si Česko vzalo zpět 25 křesťanských uprchlíků z Iráku.
13. dubna - Fond Generace 21 pozastavil stěhování 16 uprchlíků z hostelu v centru Brna do městských bytů. Iráčané váhají, zda mají v Brně zůstat.
14. dubna - 16 uprchlíků ubytovaných v Brně se rozhodlo opustit Česko. Vyzvedli si od českých úřadů pasy
15. dubna - Skupinu z Brna zadržela policie v Ústí nad Labem. Skupina požádala znovu o azyl v Česku.
- Ministerstvo vnitra oznámilo, že skupina 20 uprchlíků z Iráku se po dvou týdnech v Německu vrátí zpět do Česka. Po návratu budou uprchlíci, kteří původně bydleli v Okrouhlíku, umístěni do detenčního zařízení. Ministerstvo kladně vyhodnotilo novou žádost německé strany o jejich vzetí zpět. V pěti případech žádost od Německa nepřišla kvůli sloučení rodiny.

zdroj: ČTK

Autor: sk
  • Vybrali jsme pro Vás