Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředník už kontroloval zakázky kraje, ale zaměstnancem ještě nebyl

Josef Řihák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák | foto: MAFRA - Martin ŠulaLidové noviny

PRAHA Ve středu si vyzvedl požadavky pro výběrové řízení, ve čtvrtek ho vyhrál a v úterý už zastupoval Středočeský kraj na stavbách, i když jeho zaměstnancem se oficiálně stal až o tři dny později. Kolem raketového nástupu Libora Cejzlara na vysoký post ve Středočeském kraji je mnoho otazníků a opoziční zastupitelé otevřeně říkají, že místo získal díky protekci.

Cejzlar na pozici koordinátora pro ekonomickou a finanční oblast nastoupil začátkem letošního roku. "Má platnou zaměstnaneckou smlouvu od 15. února 2013," informovala server Lidovky.cz mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Redakce má ale k dispozici dva dokumenty dokazující, že již tři dny před tím za kraj vystupoval na kontrolách staveb Leteckého muzea v Mladé Boleslavi nebo ve výcvikovém prostoru a rekreačním areálu Vrchbělá. Jak je to možné? Kraj zatím nechává tuto otázku bez odpovědi, stejně jako podezřelé okolnosti Cejzlarova nástupu.

ČTĚTE TAKÉ:


Úředníkovo angažmá už kritizují opoziční občanští demokraté. "Podklady na výběrové řízení si vyzvedl šestého, když probíhalo sedmého, a dvanáctého pracoval. Na takovou pozici to přece přinejmenším měla odsouhlasit rada. Zaráží mě také, že se do výběrového řízení přihlásil jeden uchazeč. Připadá mi to, že proběhlo jen na oko," podivuje se nestandardnímu postupu zastupitel Libor Lesák.

Právě on kvůli podezřelým okolnostem interpeloval hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD), kromě podivného výběrového řízení mu totiž vadí i příliš nízké požadavky na Cejzlarovu kvalifikaci: kraj se spokojil se středoškolským vzděláním.

"Na tak vysokém postu hlavního ekonoma úřadu s miliardovým rozpočtem se mi to zdá úplně nedostačující," diví se. Cejzlar podle něj získal post protekcí. "Je velice dobrý známý ředitele úřadu Zdeňka Štětiny," nabízí Lesák vysvětlení rychlého získání významného místa.

Vadí i 'Semerádův' muž

Případ Cejzlara navíc není jediným sporným. Lesák interpeloval hejtmana i kvůli postu odborného referenta pro oblast zahraniční spolupráce. Získal ho Lubomír Nymburský, který má blízko k současnému hejtmanovu náměstkovi Marku Semerádovi a je s ním i majetkově propojen. Toho dříve na post šéfa zastoupení Středočeského kraje v Bruselu prosadil bývalý hejtman David Rath i přes možný střet zájmů: společně totiž právě s Nymburským pomáhal českým firmám s dotacemi, kvůli čemuž nyní oba vyšetřuje policie. Semerád tedy z Bruselu odešel, Nymburský ho nahradil.

Středočeský zastupitel Libor Lesák

Středočeský zastupitel Libor Lesák

A právě to je opozici trnem v oku. Ředitel úřadu Štětina v tom nicméně žádný problém ani střet zájmů nevidí. "Není ve vztahu formální ani faktické pracovní podřízenosti vůči Semerádovi," vzkazuje v odpovědi na interpelaci. Tím však podle Lesáka nic nevysvětluje. "Silně mi vadí tvrzení, že jelikož nepodléhá přímo panu Semerádovi, není ve střetu zájmů," zlobí se.

'Nevyšetřil' podezřelý prodej, Řihák ho zaměstnal

Server Lidovky.cz informoval i o dalším podezřelém angažmá úředníka. Příbramský kriminalista Emil Mašanka odložil vyšetřování prodeje polikliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování a nyní na hejtmanství pracuje na lukrativním postu šéfa Odboru veřejných zakázek, přičemž ředitel úřadu Zdeněk Štětina o jeho příchodu mluvil ještě před zahájením výběrového řízení., které proběhlo jen "na oko".

Nymburský podle něj navíc stejně jako Cejzlar nemá pro svůj post kvalifikaci. Kraj totiž požaduje domluvit se německy, francouzsky a anglicky. "Své jazykové schopnosti prokázal v průběhu výběrového řízení," tvrdí Štětina. Jenže podle Lesáka to s Nymburského jazykovým vybavením není zdaleka tak dobré. "Stačí se ale zeptat členů zahraničního výboru, kteří se jeli do Bruselu podívat, jaké má znalosti. Umí trochu německy, ale to je všechno," tvrdí.

Proti angažmá obou úředníků chtějí opoziční zastupitelé opět vystoupit. "Nyní se v klubu musíme poradit, jak se k tomu postavíme," plánuje Lesák. Personální politiku kraje pod vedením vlastního hejtmana však zkritizovala i ČSSD, podle níž byly některé kroky z poslední doby "minimálně nešťastné".

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...