• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ÚS: Žalobce bude moci použít důkazy zabavené při prohlídkách

Česko
  •   16:01
BRNO/PRAHA - Obžaloba může u soudů použít důkazy zabavené v kancelářích, firemních sídlech či skladech při prohlídkách, které před letošním červnem povolil státní zástupce. Vyplývá to ze sjednocujícího stanoviska, které přijalo plénum Ústavního soudu (ÚS).

Od červnového nálezu ÚS smí prohlídky takzvaných jiných prostor nařídit jen soud. Kvůli nálezu se objevily pochybnosti o použitelnosti již nashromážděných důkazů.

Podle sjednocujícího stanoviska lze důležitý nález uplatňovat pouze do budoucna, a nikoliv zpětně. "Pouhý nedostatek souhlasu soudce s provedením prohlídky jiných prostor a pozemků nezakládá porušení ústavním pořádkem zaručených základních práv a svobod," stojí ve stanovisku ve vztahu k důkazům shromážděným při starších prohlídkách.

Podle serveru Aktuálně.cz by opačný právní výklad jen u pražského vrchního státního zastupitelství ohrozil vyšetřování 80 procent významných kauz, v nichž jde celkově o 7,5 miliardy korun. Mezi nejznámější patří případ uprchlíka Radovana Krejčíře či kauza Filipa Bušiny, někdejšího spolupracovníka středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD).

Pochybnosti o použitelnosti důkazů se objevily už v červnu. Tehdy Ústavní soud naznačoval, že nález může dopadnout na všechny dosud otevřené kauzy.

Stanovisko pléna je však závazné a sjednotí případné odlišné výklady zákona. Se stanoviskem nesouhlasili soudci Stanislav Balík, Jiří Nykodým a Eliška Wagnerová.

Ústavní soud v červnu zpřísnil podmínky pro nařízení prohlídky pozemků a takzvaných jiných prostor, například skladů, zemědělských stavení a míst, která neslouží k bydlení. Nově může o prohlídce rozhodnout jen soud. Dosud kompetenci měli i státní zástupci, případně policie s předchozím souhlasem žalobce. Prohlídky nebytových prostor se tak dostaly do podobného režimu jako domovní prohlídky. ÚS kvůli tomu změnil trestní řád.

Prohlídka pozemku nebo prostoru, který neslouží přímo k bydlení, je podle ÚS také zásahem do práva na soukromí. Proto není důvod k tomu, aby byly podmínky pro její nařízení méně přísné.

Rok 2010 v obrazech

Stanovisko pléna se podle Aktuálně.cz dotkne i vyšetřování největší armádní korupční kauzy, v níž je obviněno už přes 50 lidí. Další stovky případů evidují policisté a státní zástupci v regionech.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás