5. srpna 2018 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Afghánistánu již zahynulo 13 českých vojáků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
(ilustrační snímek) Čeští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Čeští vojáci. | foto: Ministerstvo obrany ČRReprofoto

KÁBUL/PRAHA Tři čeští vojáci v neděli zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Oznámil to Generální štáb Armády ČR. Rodiny zabitých vojáků byly informovány, soustrast jim vyjádřili ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník GŠ armády generálporučík Aleš Opata. Při afghánských misích dosud zahynulo 13 českých vojáků.

„Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M.M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P.Š. (1993), smrtelná zranění,“ uvedla armáda v tiskové zprávě.

Pieta za padlé vojáky

Server Lidovky.cz spravuje vzpomínkovou stránku na české vojáky, kteří zemřeli při nasazení na zahraničních misích - Pietu za padlé vojáky. Na této je možné kondolovat.

Přehled českých vojáků, kteří zahynuli na misích v Afghánistánu 

3. května 2007 - Českého vojáka Nikolaje Martynova připravila o život v provincii Badachšán lavina kamení a bahna; dva další vojáci byli zraněni.

Martynov Nikolaj

Martynov Nikolaj

17. března 2008 - Při útoku sebevraha zemřel příslušník jednotky vojenské policie Milan Štěrba; dva vojáci byli zraněni, jeden z nich těžce.

Štěrba měl přezdívku „Bosna“ nebo „Bosňák“.

Štěrba měl přezdívku „Bosna“ nebo „Bosňák“.

30. dubna 2008 - V provincii Lógar přišel o život český voják Radim Vaculík poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož; další čtyři vojáci z vozu byli zraněni.

Radim Vaculík, veterán

Radim Vaculík, veterán

31. května 2011 - V provincii Vardak zahynul český voják Robert Vyroubal, když se svým autem najel na improvizované výbušné zařízení; při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

Padlý voják Vyroubal Robert

Padlý voják Vyroubal Robert

9. října 2011 - V olomoucké vojenské nemocnici zemřel rotmistr Adrian Werner, který byl v červenci těžce zraněn při útoku na českou předsunutou základnu v provincii Vardak.

Padlý voják Werner Adrian

Padlý voják Werner Adrian

8. července 2014 - Pět českých vojáků se stalo obětí exploze improvizovaného výbušného zařízení v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Útok na místě nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš, dva afghánští policisté a několik civilistů. Rotmistr Jaroslav Lieskovan zemřel na následky těžkého zranění 14. července v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Zahynuli i dva afghánští policisté a několik civilistů.

Padlý voják Klusák Ivo
Ligač Libor

5. srpna 2018 - Tři čeští vojáci zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, oznámil Generální štáb Armády ČR. Češi hlídkovali v okolí základny Bagrám v provincii Parván. „Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný M. M. (1982), desátník K. B. (1990) a desátník P. Š. (1993), smrtelná zranění,“ uvedla armáda v tiskové zprávě.

ČTK
  • 4Diskuse




PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Produktový specialista - Praha

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč