22. září 2018 14:12, aktualizováno  19:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V domě v Mostkovicích vybuchl plyn. Jeden člověk zemřel, další dva jsou zranění

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mostkovice (Prostějovsko) V rodinném domě v Mostkovicích na Prostějovsku vybuchl v sobotu po poledni plyn. Jeden člověk zemřel, dva zraněné lidi převezli záchranáři do nemocnice. Sutiny budovy prohledávali kynologové se psy, poškozeno je i několik domů v okolí. Z důvodu bezpečnosti byli dočasně evakuováni obyvatelé čtyř ulic, šlo o zhruba dvacítku domů, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Pod sutinami byl podle ní objeven jeden mrtvý člověk. „Aktuálně je potvrzeno, že kynologové pod sutinami nenašli nikoho dalšího. Na místě pracovali čtyři kynologové a tři psi. Statik aktuálně prochází domy, do těch, které nejsou poškozené, se jejich obyvatelé mohou pomalu vracet,“ uvedla mluvčí.

Čtyři domy včetně objektu, který zničila exploze, označil podle ní statik za neobyvatelné. Pro jejich obyvatele proto bude nutné zajistit náhradní ubytování. „Hasiči jsou stále na místě, provizorně plachtami zakrývají poškozené střechy,“ uvedla Hacsiková. Počet poškozených domů neupřesnila. Exploze u některých z nich rozbila okna a poničila střešní krytinu. Ulice Na Valše, kde se tragédie stala, zůstává uzavřena.

Do Mostkovic vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému. „Po příjezdu byly zajištěny celkem tři osoby, z čehož dvě byly zraněné osoby z okolí, které se nenacházely přímo v domě a rozsah jejich zranění byl lehký až středně závažný. Oba zranění byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportováni na traumatologickou ambulanci nemocnice Prostějov. Další osoba byla nalezena v domě v místě výbuchu, její stav byl bohužel neslučitelný se životem,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Pavel Lampa.

Příčina výbuchu se vyšetřuje

Policisté přijali zprávu o výbuchu na tísňové lince krátce po 12:00. Podle krajské policejní mluvčí Marie Šafářové byla na místo vyslána výjezdová skupina služby kriminální policie a kriminalistický technik. „Nyní místo výbuchu ohledávají, provádějí dokumentaci. Příčina výbuchu je předmětem dalšího šetření. Ohledávání zřejmě bude pokračovat i zítra (v neděli). Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena, ale pravděpodobně bude vysoká,“ řekla Šafářová.

Na místě pracuje také psycholog, k odklízení sutin byli přivoláni hasiči se speciální technikou z Hlučína na Opavsku. Zásah bude podle Hacsikové v sobotu ukončen se setměním, jeho pokračování je naplánováno na nedělní ráno. Přes noc budou místo výbuchu a jeho okolí střežit policisté.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!