9. února 2018 17:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O jarních prázdninách roste v Krkonoších počet zraněných lyžařů a snowboardistů

Lyžaři ve Špindlerově mlýně (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžaři ve Špindlerově mlýně (ilustrační snímek). | foto: Martin Veselý, MAFRA

ŠPINDLERŮV MLÝN (Trutnovsko) V Krkonoších roste počet úrazů na sjezdových tratích. Od pondělí, kdy začal cyklus jarních prázdnin, zaznamenala horská služba v nejvyšších českých horách 200 úrazů na sjezdovkách. Informoval o tom zastupující náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa. Cyklus jarních prázdnin potrvá do 18. března.

„Sjezdovky jsou doslova přeplněné a často se na nich pohybují lyžaři či snowboardisté bez potřebných zkušeností. Následují pády a úrazy,“ uvedl v tiskovém prohlášení Jirsa.

Například ve středu zaznamenali horští záchranáři jen ve Špindlerově Mlýně čtyři úrazy během jedné chvilky a v Peci pod Sněžkou se v pátek vážně poranilo devítileté dítě. Spadlo u nástupu do lanovky z pětimetrové zídky a zlomilo si stehenní kost. „Důrazně doporučuji všem rodičům a pedagogickému dozoru hromadných dětských zájezdů, aby za všech okolností dávali pozor na své svěřence,“ varoval Jirsa.

Objevila se i poranění páteře

Horská služba vyzývá lyžaře i snowboardisty, aby na sjezdovkách jezdili ohleduplně vůči ostatním a nepřeceňovali síly.

V Krkonoších horská služba v uplynulých dnech zasahovala většinou u komplikovaných poranění bérců, kolenních vazů, ale i několika poranění páteře. „Některé zásahy byly těžší, proto byla v Krkonoších sedmkrát Letecká záchranná služba z Liberce a Hradce Králové a ve 43 případech jsme museli povolat sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci,“ uvedl Jirsa.

Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji po mrazivém počasí v uplynulých dnech nabízejí ideální podmínky pro lyžování. Na sjezdovkách leží v průměru od 30 do 130 centimetrů sněhu. V okolí středisek jsou upravené desítky kilometrů běžkařských tras. V Krkonoších platí už několik dní druhý lavinový stupeň z pětibodové škály.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz