Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V neděli přibylo přes 300 nových případů nákazy, každý šestý testovaný byl pozitivní na covid-19

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde... | foto: ČTK

Praha V Česku v neděli přibylo 305 nových případů koronaviru, rychlejší nárůst pokračuje i v pondělí. Nad 300 byl denní přírůstek zatím čtyřikrát od začátku epidemie, naposledy se to stalo 3. dubna. Podíl odhalených případů nákazy k celkovému množství testů byl v neděli 16,83 procenta, což je nejvíce od začátku epidemie.

Za výrazným nárůstem v posledních dnech je především cílené testování v aktuálních ohniscích nákazy, tedy hlavně na Karvinsku a v těžební firmě OKD. Testů také bylo v neděli méně než ve všední dny, laboratoře jich provedly 1812. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dosud se v ČR koronavirem nakazilo 11.724 lidí. Za pondělí do 17:30 přibylo 121 nových případů, což je podobný nárůst do podvečera jako v sobotu a v neděli. Z nemoci se dosud vyléčily zhruba dvě třetiny nakažených, konkrétně 7737 lidí. Aktuálně tak v Česku je 3639 nakažených. S covidem-19 zemřelo 348 lidí.

Denní nárůst nových případů v poslední době zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 93 nakažených, v pátek 168 a v sobotu 260. Ještě výraznější je právě nárůst podílu odhalených případů k počtu testů. V pátek to bylo 3,81 procenta, v sobotu 10,33 procenta a v neděli téměř 17 procent. Průměr za posledních sedm dní pak je 5,75 procenta.

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo další plošné testování v...
Na testech se kromě zdravotníků bude podílet armáda.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nejde o druhou vlnu epidemie. „Směřujeme všechny síly hygieniků do Moravskoslezského kraje, zejména na Karvinsko. Poslední skokové nárůsty pozitivních případů se opět týkají tohoto lokálního ohniska. Jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a bohužel také neukázněností občanů,“ řekl v pondělí novinářům Vojtěch.

Plánované celostátní rozvolňování přijatých opatření od 1. července se proto nebude Karvinska týkat. Stát naopak od úterý na Karvinsku a Frýdecko-Místecku opatření zpřísní. Zakáže například návštěvy nemocnic a sociálních zařízení nebo omezí účast na hromadných akcích z 500 na nejvýše 100 lidí.

Právě v okrese Karviná je podle údajů ministerstva aktuálně nejvyšší podíl nově potvrzených případů nákazy na obyvatele. Na 100 000 obyvatel tam připadá více než 221 případů za posledních sedm dní. V sousedním okrese Frýdek-Místek, kde je druhý nejvyšší výskyt, je zhruba 35 případů na 100 000 obyvatel.

Moravskoslezský kraj je také nejpostiženějším regionem Česka od začátku epidemie. V posledních dnech předstihl Prahu. Tamní laboratoře dosud odhalily 2767 nakažených, v hlavním městě jich zatím bylo 2505. Na 100 000 obyvatel připadá v Moravskoslezském kraji více než 230 případů nákazy, v Praze je to 189 nakažených na 100 000 obyvatel.

Počet úmrtí stále zůstává nejvyšší v hlavním městě, kde dosud s covidem-19 zemřelo 104 lidí. Moravskoslezský kraj hlásí 69 zemřelých, Karlovarský kraj 38. V šesti krajích je počet obětí nižší než deset.

U většiny lidí má nemoc mírný průběh. S koronavirem je nyní hospitalizováno 123 pacientů, těžký průběh má 29 z nich.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...