• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Včelař, který vylezl až na vrchol

Česko

Smrt horolezce - Odešel legendární dobrodruh a filantrop sir Edmund Hillary

Ve škole si prý tělocvikář zoufal nad jeho kondicí. V roce 1953 však sir Edmund Hillary zdolal Mount Everest.

WELLINGTON/PRAHA „Tak jsme vyřídili toho bastarda.“ Tuto památnou větu pronesl Edmund Hillary 29. května 1953, poté, co sestoupil zpět do tábora v Jižním sedle. Spolu s Šerpou Tenzingem Norkejem právě zdolal nejvyšší horu planety Mount Everest, která se v himálajském pohoří tyčí do výšky 8848 metrů. Do té doby se to žádnému horolezci nepodařilo.

Hillary včera zemřel na infarkt ve věku 88 let. V jeho osobě odešel legendární dobrodruh a milovník hor, který se stal inspirací mnoha generacím horolezců po celém světě. Vysokého Novozélanďana si však mnozí budou navždy pamatovat především jako neuvěřitelně skromného člověka, který velkou část svého života zasvětil pomoci nepálským Šerpům.

Když se 20. července roku 1919 narodil v novozélandském Aucklandu, zprvu mnoho nenasvědčovalo, že by z něj někdy mohl být horolezec. Ve škole si prý učitel tělocviku zoufal nad fyzickou slabostí mladého Hillaryho a mladík později po otci převzal včelařskou živnost. Protože je třeba se o tento užitečný hmyz starat během léta, mohl Hillary v zimě podnikat výpravy do hor.

Jako fyzicky zdatného a zkušeného horolezce ho v roce 1953 vzal do své britské výpravy na Everest John Hunt. A při výběru Hillaryho lezeckého partnera padla volba na Šerpu Tenzinga. Pro vztah těchto dvou mužů je přitom charakteristické, že až do Tenzingovy smrti v roce 1986 oba svorně tvrdili, že na vrchol vystoupili společně. Potom však Hillary prozradil, že jako první stanul na nejvyšším místě světa on a Šerpa se k němu vzápětí připojil. Zajímavá je také skutečnost, že na fotografiích dokumentujících tento historický okamžik je zachycen jen Tenzing. Šerpa Hillaryho nevyfotografoval z prostého důvodu: neuměl to.

Horolezec rytířem Zpráva o úspěchu Huntovy výpravy dorazila do Londýna během příprav korunovace Alžběty II. Ta Hillaryho ihned povýšila do rytířského stavu a později mu udělila prestižní Podvazkový řád.

I po svém triumfu se Edmund Hillary do Nepálu vracel. Jím založený Himalayan Trust postavil v oblasti školy, nemocnice, mosty i letiště. Bylo mu proto uděleno čestné nepálské občanství.

„Byl heroickou postavou,“ prohlásila včera na Hillaryho adresu novozélandská premiérka Helen Clarková a dodala: „Tento legendární horolezec, dobrodruh a filantrop byl nejznámějším Novozélanďanem.“ Jako první žijící občan své země se také objevil na tamní pětidolarové bankovce.

Po výstupu na Everest podnikl Hillary také cesty na jižní pól a k pramenům Gangy. V Himálaji zase hledal stopy po yettim.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás