Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina řek kulminuje nebo již klesá

Česko

  16:17
PRAHA - Hladiny řek v Česku většinou již dosáhly svého vrcholu a na většině toků začíná vody v tocích ubývat. Odborníci však varují před vydatnými srážkami, které mají začít v noci na dnešek.

Židovská čtvrť v Třebíči, chráněná jako památka UNESCO, se připravovala na možnou evakuaci několika stovek obyvatel. foto: Pavlíček Luboš DOPČTK

V současné době je nejkritičtější situace na Dyji na Znojemsku, voda ve Vranovské přehradě
sice již kulminovala, ale nikdo neví, co nový déšť způsobí. Stále stoupá Morava, v Uherském Hradišti byl vyhlášen stav nebezpečí, vážná je i situace mezi Hodonínem a Lanžhotem.

Portál Povodí Vltavy
Klikněte si na aktuální informace o stavu toků

Vodohospodářský informační portál

Klikněte si na aktuální informace o stavu toků


Na jihu Čech většina řek klesá nebo stagnuje; Hladina Lužnice však stále roste a zaplavuje ve městech na Táborsku ulice a domy. V Ústeckém kraji záplavy komplikují zejména dopravu, Ústí evakuovalo postižené občany, evakuaci zahájilo také Hřensko. Výroba ve Spolaně stojí.

Většina horních toků v republice kulminuje nebo jejich hladiny již mírně klesají. Dolní úseky řek Sázava, Lužnice, Labe a Morava však dále stoupají. Pršet začne v noci na pátek v oblasti Šumavy, Českého Lesa, Krkonoš a Orlických hor, což zvýší průtoky v povodí horní Berounky, horní Vltavy, Otavy, Malše, Lužnice a v povodí horního Labe a Orlice. Výrazněji bude pršet ještě v pátek.
 
Nejohroženějším městem Zlínského kraje je Uherské Hradiště. Tamní nemocnici muselo z preventivních důvodů opustit takřka 200 pacientů, odloženy byly plánované operace a kvůli hrozícímu zaplavení areálu byly ambulance a ordinace v přízemí přestěhovány do vyšších pater. Problémy jsou ale také v lokalitě Zámoraví u Napajedel na Zlínsku či v Kroměříži.

Evakuaci zdravotně a tělesně postižených občanů z nejvíce ohrožených oblastí dnes zahájilo Ústí nad Labem. Hladina Labe zde dosáhla výšky 733 centimetrů a nadále stoupá. Podle předpovědi Povodí Labe by měla hladina kulminovat v pátek večer na výšce okolo 8,5 metru. Obvykle dosahuje řeka v Ústí výšky dvou metrů.

Evakuaci zahájilo také Hřensko na Děčínsku, Žalhostice na Litoměřicku a připravují se další obce. Na jihu Čech řeky kromě Lužnice postupně klesají. Tento stav však nebude trvat dlouho a většina toků kvůli očekávaným srážkám zase vzroste. Lužnice, která zaplavuje ulice a domy, má příštích 24 hodin stoupnout o několik desítek centimetrů.

Už nyní voda zaplavuje ulice ve Veselí nad Lužnicí či Soběslavi. S evakuacemi osob pomáhá armáda. Husinecká přehrada odpoledne začne téct přelivem, což uzavře silnici mezi Prachaticemi a Husincem, která přes ní vede.

Napjatá povodňová situace trvá i v zemích střední Evropy. V Německu je nejhorší stav v Sasku, v Rakousku pak na severovýchodě ve spolkové zemi Dolní Rakousy v pohraničí s ČR a na Slovensku představuje stále největší nebezpečí řeka Morava. Vážná situace je nadále i v jižním Polsku a nově také v Maďarsku a Rumunsku.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat