23. října 2014 11:51, aktualizováno  12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vydatné deště zvedají hladiny řek. Otava v Sušici je na třetím stupni

Vydatný déšť zvedá v jižních Čechách hladiny řek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vydatný déšť zvedá v jižních Čechách hladiny řek | foto: ČTK

Vydatné deště zvedly ve čtvrtek dopoledne hladiny řek na Šumavě. Otava dosáhla v Sušici třetího povodňového stupně. Druhý povodňový stupeň má řeka v Rejštejně na Klatovsku. Na druhém stupni je na Klatovsku také Vydra v Modravě a Křemelná ve Stodůlkách.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu má také řeka Ostružná v Kolinci na Klatovsku první povodňové stupeň a déšť se projevil i na toku Klabavy na Rokycansku - v Rokycanech je na prvním a v Hrádku na druhém povodňovém stupni.

Otava v Sušici měla ještě ráno v 8:00 výšku hladiny 81 centimetrů a byla bez povodňových stupňů, o hodinu později dosáhla prvního stupně se 124 centimetry, po 12. hodině je hladina na 185 centimetrech. Průtok se od rána zvedl z 31,5 metrů krychlových za sekundu na 143 metrů krychlových za sekundu.

Starosta Petr Mottl (ODS) řekl, že v terénu jsou pracovníci městského úřadu i městská policie a situaci sledují. V centru je Otava v korytě. Problémy by podle starosty hrozily až při hladině zhruba kolem 210 až 220 centimetrů. Lokálně se voda může rozlít například v lokalitě na Fufernách, město tam preventivně instalovalo zábrany z klád. „Hladina ještě možná mírně stoupne, nicméně přestalo pršet a podle profilů se dá během dne očekávat pokles,“ dodal Mottl.

Srážky budou slábnout

Meteorologové upozornili na to, že kvůli vydatným srážkám hrozí v některých částech Plzeňského a Jihočeského kraje záplavy. Déšť má ale slábnout. Povodňové ohrožení s vysokým stupněm nebezpečí platí na Klatovsku až do dnešních 18:00. Na Rokycansku a v Jihočeském kraji je vyhlášena povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí, platí rovněž do 18:00.

Výrazné deště jsou zejména na jihozápadě ČR, na návětří Šumavy byly čtyřiadvacetihodinové úhrny 40 až 80 milimetrů. Podle Pavla Kopečka z plzeňské pobočky ČHMÚ spadlo na Šumavě nejvíce srážek z celé republiky, a to v Železné Rudě. Za 24 hodin tam od středečního do dnešního rána napršelo 77,4 milimetru vody a od rána devět milimetrů. Na železnorudském Špičáku spadlo za 24 hodin 58,6 milimetru a v sousední Hojsově Stráži 49,3 milimetru srážek za 24 hodin.

Výrazné srážky se vyskytují zejména na jihozápadě republiky, na návětří Šumavy byly čtyřiadvacetihodinové úhrny 40 až 80 milimetrů.

Lidovky.cz, ČTK