130 let

Výroba pervitinu? Jako v manufaktuře

Česko

Pervitin se dnes vyrábí jako v manufakturách, říká ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

* Pervitinu se v Česku vyrábí stále více. Čím to je?

Ovlivňují to tři základní faktory. Jedním z nich je vysoká poptávka a oblíbenost pervitinu na nelegálním trhu. Druhým faktorem je vysoká organizovanost té trestné činnosti. Třetím faktorem je snadná dostupnost léků, které obsahují pseudoefedrin a ze kterých výrobci drogu vyrábějí.

* Co s tím dělá policie?

V roce 2000 se nám podařilo odhalit devatenáct nelegálních laboratoří, loni to bylo už 388 varen. To charakterizuje tu explozi. Policie však má své stropy, ať už technické nebo lidské. Pokud nebudou přijata regulační opatření, dál se už nedostaneme.

* Jaká regulační opatření by mohla zneužívání volně prodejných léků omezit?

To je otázka spíše na Českou lékárnickou komoru. Před pár lety se podařilo výrobu pervitinu částečně omezit tím, že se tehdy mezi výrobci velmi oblíbený lék Solutan dal na recept. K tomu se kloníme i nyní.

* Jakým způsobem se dnes pervitin vyrábí?

Už to není doména individuálních vařičů. Má to v sobě prvek organizovaného charakteru, kde se do výroby zapojuje i mezinárodní organizovaný zločin. Funguje to jako manufaktura. Jsou tam najatí lidé na takzvané vypeckovávání (vyprazdňování lékových platíček, pozn. red.), další připravují chemikálie, další vaří a další se zabývají distribucí.

* Podle policie 12 lékáren spolupracuje s výrobci drog...

Nemluvil bych tu ani tak o spolupráci s organizovaným zločinem. Je to spíše naprostá ztráta profesních a morálních hodnot, kdy je lékárna kvůli zisku ochotna prodat komukoliv třeba třicet tisíc balení Modafenu (nejčastěji zneužívaný lék, pozn. red.). Do toho my však nemůžeme nijak zasáhnout. To je naprosto legální činnost podléhající pouze pravidlům byznysu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás