• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Z boje jsme neutíkali

Česko

Problémy jednotky se týkají hlavně systému

Kapitán Pavel Růžička pracuje u Vojenské policie. Během nasazení v Afghánistánu velel 2. kontingentu SOG. Ten je vyšetřován kvůli obviněním, že se vojáci nechovali tak, jak měli.

LN Co si myslíte o informacích, které se objevují v souvislosti s působením SOG v Afghánistánu?

Ve většině případů jde o snůšku polopravd a zčásti vět vytržených z kontextu. Nedokážu si představit, že by někdo z mých bývalých podřízených hrál hru „ulov si svého talibance“ nebo svévolně, bez mnou podepsaného písemného rozkazu, opustil základnu. Opuštění britské jednotky v boji je absolutní nesmysl. Na druhou stranu ale problémy, do kterých se SOG dostal, vyplývají ze slabého velení a odpovědní velitelé se je měli snažit řešit dávno před nasazením jednotky do bojové mise. Konkrétní problém je v tom, že mise v Afghánistánu byla „ušita“ spíše pro jednotku armádního typu. LN To jste předem nevěděl?

Je to komplikovanější. K SOG jsem nastoupil tři čtvrtě roku předtím, než jsem vyjel do mise. Nebyl jsem předtím vojenský policista, takže po nástupu k útvaru, po dvou třech měsících, jsem odjel do kurzu, který trvá čtyři měsíce. Po jeho absolvování jsem byl zařazen do výběru osob pro velení kontingentu. Původně jsem měl vyjíždět na funkci zástupce velitele, ale vzhledem k tomu, že velitel onemocněl, tak mně byla tato funkce nabídnuta. To se stalo v době, kdy už byla příprava jednotky v plném proudu. LN Co bylo v nepořádku ve velení?

Týká se to všech zainteresovaných stupňů. Dánský velitel neměl PRAHA Vyšetřování inspekce ministryně obrany ještě neskončilo. Už teď se ale zdá, že k obvinění ze „zbabělosti“ a jiných závažných pochybení vojáků speciální jednotky Vojenské policie SOG v Afghánistánu nedošlo.

Inspekce začala SOG prošetřovat na základě dopisu adresovaného ministryni obrany Vlastě Parkanové. V něm bývalí příslušníci jednotky uváděli, že čeští vojáci špatně spolupracovali s Brity. Další pak měli hrát hru „ulov si svého talibance“. Dopis líčil také alkoholické dýchánky českých vojáků.

Nic z toho se však podle předběžných výsledků šetření nepotvrdilo. „Že by Češi opustili Brity přímo v boji? Nic takového šetření neprokázalo,“ napsal pro tuto jednotku, vzhledem k jejím deklarovaným schopnostem, dostatečně „zajímavé“ úkoly. Sám to přiznával, ale vždy připomněl, že speciální jednotka musí zvládnout i patrolování. Spolupráce s Dány byla nicméně velice korektní.

LN Stěžovali si někdy Britové či Dánové na to, jak plníte úkoly?

Konkrétní připomínky k prováděným operacím z britské nebo dánské strany nebyly.

v LN poradce ministryně David Rožánek. „Nedokážu si představit, že by někdo z mých bývalých podřízených lovil talibance nebo svévolně, bez mnou podepsaného písemného rozkazu, opustil základnu,“ reagoval na obvinění Pavel Růžička, který 2. kontingentu SOG velel.

Vyšetřování ale odhalilo vnitřní problémy SOG. „Z toho mála, co lze prokázat, je nutné konstatovat, že jednotka SOG během nasazení v Afghánistánu nefungovala tak, jak měla,“ popsal Rožánek. „Myslím si, že kdyby SOG od počátku působil pod velením náčelníka generálního štábu, tak by tyhle problémy nebyly,“ řekl LN generál, který měl zodpovědnost za zahraniční mise a který si nepřeje být jmenován. dph LN Jak byste zhodnotil působení 2. kontingentu SOG?

Jsem přesvědčen, že úmrtí našeho kolegy a zraněním dalších jsme zabránit nemohli. Šlo o určitou shodu okolností. Ano, mohli jsme říci ne, tu práci dělat nebudeme, ale my jsme jeli do Afghánistánu bojovat.

Přemýšlel jsem i o problémech, které dnes jednotku poškozují. Z hlavních deklarovaných schopností vyplývá, že je určena pro plnění úkolů policejní ochrany, ochrany a doprovodů VIP osob, zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů trestné činnosti a vysvobozování rukojmích. Tyto schopnosti ovšem jednotka během působení 2. kontingentu mohla využít velice zřídka. Povětšinou jsme tedy patrolovali z předsunutých základen, prováděli doprovody a ochranu konvojů a jednotek provádějících kontrolu stanovišť afghánské policie a armády.

Musím jako velitel přiznat, že ne vždy to bylo po chuti některým příslušníkům jednotky. To do jisté míry vyplývá z toho, že od vzniku SOG panovaly vnitřní neshody ohledně směřování - zda by se měl zabývat pouze takzvanou černou (policejní) prací, anebo zda se má zabývat také zelenou (armádní) prací. Názorové neshody se poté projevily při nasazení v Afghánistánu. LN Jedna z výčitek se týká nedostatečné dokumentace.

Veškerou dokumentaci, kterou musím podle předpisů vypracovat a odevzdat, jsem po ukončení mise zarchivoval. Tyto dokumenty jsou tedy dohledatelné.

***

Poslání SOG Útvar speciálních operací Vojenské policie má za úkol: * Boj proti terorismu * Zásah v případě zadržování rukojmích ve vojenských objektech * Zásah v případě zadržování rukojmích mimo území státu * Ochranná činnost VIP * Zadržení hledaných osob (v rámci zahraniční mise) * Zásah v případě narušení ochrany vojenských objektů zvlášť nebezpečnými pachateli

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás