130 let

Z Evropy přišlo už 70 miliard

Česko

Na účtech příjemců dotací z fondů Evropské unie přistálo už 70,2 miliardy korun.

Drtivou většinu z těchto peněz – 68,5 miliardy – přitom proplatil stát v loňském roce. PRAHA Celkem je pro roky 2007 až 2013 pro Českou republiku k dispozici 26,7 miliardy eur, což je asi sedm set miliard korun v závislosti na kurzu eura.

Zvýšilo se i množství schválených projektů, tedy takových, kde je už podepsaná smlouva a potvrzená výše dotace. Celkem je jich přes 14 tisíc, z toho deset tisíc jich úředníci schválili v loňském roce. Poputuje na ně 255,3 miliardy korun.

Peníze z EU dostávají na účet žadatelé o dotaci ve většině případů až poté, co projekt zrealizují, případně po splnění určité etapy. Předem se financuje jen malá část projektů. Podle ministerstva pro místní rozvoj by příprava a uskutečnění projektů neměly překročit dva roky. Jednotlivé operační programy by tak měly mít v prosinci loňského roku proplaceno ideálně kolem patnácti procent peněz na období 2007 až 2013. To ale splňují jenom tři ze sedmnácti. Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky je důvodem hlavně pomalejší získávání dotací před rokem 2009. Při současném trendu čerpání ale podle ministerstva nehrozí, že by se peníze musely nakonec vracet.

Rozdělování eurofondů má být efektivnější „Do konce února máme předložit vládě balíček legislativních opatření, který bude mít za cíl zjednodušit a zrychlit čerpání,“ řekl Vondruška. Příslušná ministerstva, kterých se to bude týkat, pak budou muset do konce roku připravit konkrétní změny zákonů k projednání vládou a parlamentem. V Česku je totiž v mnoha případech národní legislativa zbytečně přísnější než pravidla, která při přidělování europeněz vyžaduje Evropská komise. Například v regionálních operačních programech není ani tam, kde to evropská legislativa dovoluje, možnost odstupňování sankce za to, že při plnění projektu udělá jeho realizátor třeba jen formální chybu.

V praxi, pokud se obec jen drobně prohřeší proti pravidlům, může přijít o celou dotaci, nejen o její část. To by se do budoucna mělo změnit. Obce se tak budou méně bát žádat o dotace na své projekty a ochotněji jim půjčí i banky.

Ministerstvo rovněž plánuje, že odpadne dvojí schvalování projektů nad sto milionů korun. Ty totiž kromě řídícího orgánu příslušného operačního programu musí navíc schválit ministerstvo financí. To by podle plánů MMR mělo ze schvalování drtivé většiny projektů financovaných z europeněz, kromě těch největších, vypadnout.

Podle Vondrušky navíc v březnu jeho resort navrhne případné přesuny peněz mezi operačními programy. Z programů, kde jsou žadatelé o dotace méně úspěšní, dojde možná k přesunu peněz. Podle náměstka ministra Martina Plachého už jsou vytypované programy, ze kterých by se odsála část peněz, o částce je ale ještě „předčasné hovořit“.

Přesunout by se podle Vondrušky mohly peníze z programů financujících vzdělávání ve prospěch operačních programů, ze kterých se dotují „tvrdé“ projekty, například infrastrukturní stavby. To by ale musela schválit Evropská komise, což by trvalo přibližně jeden rok.

Podle včera zveřejněných údajů ministerstva financí loni Česko získalo z EU o 42,3 miliardy korun více, než odvedlo. Většinu peněz z rozpočtu EU – dvě třetiny – tvoří strukturální fondy a fond soudržnosti, třicet procent, tedy přes 23 miliard, pak jde zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky.

***

Eurofondy

Celková suma k čerpání na roky

2007—2013 (včetně domácích fondů)

814,8 miliardy korun

Podané projekty 763,5 miliardy Kč

Schválené projekty 255,3 miliardy Kč

Proplacené projekty 70,3 miliardy Kč

Graf

Jak Česko čerpá z fondů EU

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás