130 let
Řidič pražské tramvaje je zřejmě sympatizantem krajně pravicové Dělnické strany. Její podporu dává jasně najevo.

Řidič pražské tramvaje je zřejmě sympatizantem krajně pravicové Dělnické strany. Její podporu dává jasně najevo. | foto: Lidovky.cz

Za šálu Dělnické strany přišel řidič jen o prémie

Česko
  •   19:32
PRAHA - Řidič pražské tramvaje, který v lednu na palubní desku svého vozu umístil šálu s nápisem Dělnická strana a měl za to dostat výpověď ze zaměstnání, přijde jen o lednové prémie. Na svých internetových stránkách o tom dnes informoval týdeník Sedmička. Vedení pražského dopravního podniku se na trestu dohodlo s odboráři, k rozhodnutí je vedla obava z nepříjemných právních sporů.

"Řidiče jsme nepropustili, strhli jsme mu jen lednové prémie. Rozhodlo především to, že za celých deset let, co u nás působí, neměl jediný kázeňský prohřešek," řekl personální ředitel dopravního podniku Tomáš Petana. Vedení společnosti poslalo řidiči na konci února i takzvaný vytýkací dopis. Znamená to, že v případě dalšího provinění dostane okamžitou výpověď.

Vedení dopravního podniku chtělo původně řidiče okamžitě propustit a odůvodnit to paragrafem v zákoníku práce, který hovoří o nedovoleném použití výrobního prostředku zaměstnavatele pro osobní potřebu zaměstnance, v tomto případě k propagaci dnes už soudem zrušené politické strany. Petana připustil, že na zmírnění původně očekávaného trestu měla vliv obava z komplikovaného pracovněprávního sporu.

"Po konzultacích s právníky jsme došli k tomu, že by dopravní podnik případný právní spor prohrál," uvedl Kryštof Veselka, předseda Základní organizace odborového svazu Dopravního podniku - elektrických drah. Řidič je jejím členem.

Incident se stal začátkem ledna na lince číslo dvě, která jezdí z Petřin na Červený vrch. Řidiče někdo z cestujících vyfotil a fotografii rozeslal médiím. Dopravní podnik se od záležitosti distancoval.

Dělnickou stranu zrušil průlomovým rozhodnutím ze 17. února Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcuje k násilí, usiluje o radikální změnu demokratického zřízení a uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. DS proti verdiktu podala stížnost k Ústavnímu soudu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás