130 let

Zachránce obézních Američanů

Česko

Britský šéfkuchař Jamie Oliver natáčí novou show. Učí vařit obyvatele „nejtlustšího“ amerického města

HUNTINGTON/PRAHA Televizním pořadem Jamie's American Road Trip, v němž oblíbený britský šéfkuchař cestuje po Spojených státech a představuje tradiční recepty, si Jamie Oliver získal bezmeznou přízeň amerických diváků. Sledovanost seriálu televizní stanice Channel 4 trhala rekordy a nedávno vydaná kniha receptů obohacená o cestopisné zážitky Jamie's America se okamžitě stala bestsellerem. Když si však čtyřiatřicetiletý šoumen vybral statisticky „nejtlustší“ americké město, aby v něm natáčel novou televizní show o zdravých stravovacích návycích. tamní obyvatelé jej přivítali s rozpaky. Nakonec se však dočkal nadšeného aplausu i od nich a natáčení seriálu, jenž se dostane na televizní obrazovky příští rok, dokončí s podporou místních už v půlce listopadu. Strach z nálepky „nejtlustších“ Huntington, druhé největší město státu Západní Virginie, bylo mezi ostatními americkými městy vyhodnoceno tím s nejvyšším počtem obyvatel trpících obezitou. Vizitka, jež vyplynula ze statistických údajů federálního Centra pro sledování a prevenci onemocnění (CDCP), samotné Huntingtoňany velmi roztrpčila, na druhou stranu však do města přilákala oblíbeného šéfkuchaře, který se na pořady o zdravém vaření a stravování dříve zaměřil i ve Velké Británii. Podle reportáží deníku The New York Times tamní obyvatele zprvu Oliverův záměr vůbec netěšil, naopak se prý proti natáčení bouřili s obavou, že jim bude navždy přidělena nálepka „nejtlustších“ Američanů. Názor však změnili záhy po Oliverově úvodním vystoupení.

V rámci sešlosti, jejímž cílem bylo představit Huntingtoňanům záměr Oliverova realizačního týmu, vyzval šéfkuchař shromážděné, ať se přihlásí ti z nich, kteří buď sami trpí obezitou, nebo mají někoho obézního v rodině. Teprve poté, co se v sále zvedly téměř všechny ruce, začali se přítomní o Oliverovu novou show aktivně zajímat. Stěžovali si na množství přesmaženého jídla ve školních jídelnách a ptali se na zdravou výživu dítěte v prenatálním věku. Sami pak navrhovali možná řešení jako například zmenšení porcí v restauracích či rozšíření dětských menu o alternativu k burgerům a hranolkům.

„Vařit by se měly naučit i děti“ Jako největší problém, který se podle Olivera zdaleka netýká jen města Huntington, se nakonec ukázalo, že stravovací návyky dospělých i dětí jsou zcela závislé na službách restaurací, jídelen a fastfoodů. Lidé si totiž doma neumí sami uvařit, a nebo se jim do vaření nechce, protože je považují za příliš časově náročné. „Vždyť příprava zdravého a chutného jídla může trvat jen patnáct minut. Děti by se měly ve školách prakticky učit vařit a ne jen poslouchat poučky o počtech kalorií,“ reagoval Oliver, který v minulosti získal miliony liber od britské vlády na realizaci stravovacího programu v tamním školství a doufá, že se mu díky novému televiznímu seriálu podaří zlepšit stravovací návyky také u amerických dětí. „Budu při natáčení potřebovat vaši pomoc, ale vím, že když se rodiče naštvou kvůli zdraví svých dětí, mohou se dít velké věci,“ dodal povzbudivě.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás