130 let

Začíná akce proti chemofobii

Česko

PRAHA Vylepšit reputaci chemie v očích veřejnosti a přitáhnout k ní mladé lidi je cílem Mezinárodního roku chemie, který letos vyhlásila organizace UNESCO. Oficiální zahájení akce proběhne koncem týdne v sídle UNESCO v Paříži.

„Jako chemik jsem samozřejmě velice rád, že je letošní rok věnován právě chemii,“ uvedl předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš na setkání s novináři. „Tento obor je zvenku mnohdy nazírán poměrně nepřátelsky, často se setkávám s projevy chemofobie. Občas bych si přál, aby se mohly všechny chemické podniky třeba na měsíc vypnout - myslím, že by se naše společnost zhroutila,“ říká profesor Drahoš. Zároveň uznává, že když v chemickém závodě dojde k havárii, je to větší malér, než když se vysype zásobník mouky. Přesto se podle jeho slov někdy o podobných událostech informuje neadekvátně, jako v případě uniklého chloru ve Spolaně v Neratovicích v roce 2002. „Tehdy se psalo, kolik tisíc tun chloru uniklo do rozvodněné řeky. Můj kolega profesor Jiří Hanika z Ústavu chemických procesů přitom v Chemických listech zveřejnil propočet, že ta voda byla chlorovaná zhruba stejně jako v bazénu v Podolí,“ podotýká Jiří Drahoš.

Filmy, přednášky i jarmarky Vrámci roku chemie se proto v Česku uskuteční řada popularizačních akcí, na jejichž organizaci se podílí střední a vysoké školy, ústavy Akademie věd i chemické podniky. V letních měsících proběhnou v některých městech tzv. chemické jarmarky, na květen a říjen plánuje Akademie věd přednášky pro žáky základních a středních škol.

Dne 18. května se pod záštitou VŠCHT uskuteční tematický den ve znamení chemie a paliv v prostranství před novou budovou Národní technické knihovny v PrazeDejvicích.

Chemii bude letos věnován i tradiční festival populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc, který se koná v dubnu, stejně jako listopadový celorepublikový festival Týden vědy a techniky.

„Nemáme ambice během jednoho roku změnit názor veřejnosti na chemii, takový cíl bychom nesplnili. Chceme ale nastartovat procesy, které jednou v budoucnu alespoň posunou vnímání oboru, díky kterému tu dnes všichni jsme, můžeme být oblečeni a máme se čeho napít,“ říká docent Václav Slovák z České chemické společnosti, která jednotlivé akce v rámci Mezinárodního roku chemie koordinuje.

Mezinárodní rok chemie zároveň připomíná 90. výročí od udělení Nobelovy ceny Marii Curie, takže se chce zaměřit i na roli žen ve vědě. První akcí byla minulý týden Snídaně vědkyň v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze.

Bližší informace najdete na internetu na adrese www.rokchemie.cz.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás