Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupoval ho jen pár hodin, smetl soudce Rathův útok kvůli strýci

Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Soudce Robert Pacovský nekompromisně zadusil poslední šanci Davida Ratha na opakování soudního jednání, po němž si expolitik odnesl trest 8,5 roku. Rath namítal podjatost kvůli bleskovému angažmá soudcova strýce Michala Pacovského jako obhájce. Poukazoval také na zásah do svých práv kvůli postupu předsedy senátu, když do soudní síně nakráčela koncipientka z kanceláře Rathova obhájce Adama Černého s fotografií. Ani v jednom případě neuspěl.

Během dvou let soudního jednání s Rathem rozhodoval Pacovský o své podjatosti mnohokrát, jen minuty před vynesením dlouho očekávaného rozsudku, ho ale čekal choulostivý verdikt týkající se podjatosti. 

Musel se vypořádat se dvěma výraznými ataky ze samotného závěru soudního jednání, z nichž jeden se týkal jeho příbuzného: bleskovým angažmá soudcova strýce, advokáta Michala Pacovského, a extempore s Rathovou známou Evelínou Weagovou, která do soudní síně přinesla fotografii společensky unaveného soudce spícího u stolu se sklenicemi piva.

Rodinná past

Rath soudcova strýce a jeho syna najal v pátek 15. května. Advokát Pacovský podle svých slov expolitikovi podepsal plnou moc k jiné kauze, a tak o den později zaslal soudu oznámení, že Ratha nezastupuje. 

Exhejtman naopak v pondělí 18. května oznámil soudci, že ho hájí jeho strýc. Když nepřišel ani další den, vyzval soudce Pacovský, aby Rathovu obhajobu opět převzali jeho původní obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. Ti však odmítli, a tak soud přidělil bývalému hejtmanovi advokátku Marcelu Ondřejovou.

Soudce Rathovi v dosud neznámém usnesení vzkázal, že tahanice kolem obhajoby považuje za jeho problém. „Soudu byla výpověď plné moci obžalovanému doručena fakticky ještě předtím, než byla soudu doručena samotná plná moc. Soudu vůbec nepřísluší v tomto případě přezkoumávat otázku, zdali, jak uvádí Michal Pacovský, přebíral obhajobu v omylu týkajícím se věci, ve které měl obhajobu vykonávat, či nikoliv. Je totiž nepochybné, že ještě před pokračováním v hlavním líčení dne 18.5. 2015 byla daná plná moc obhájcem vypovězená,“ píše Pacovský v usnesení, které získal server Lidovky.cz a zveřejňuje ho v galerii dokumentů.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Soudce Robert Pacovský vynesl rozsudek v kauze Davida Ratha.

Advokát Pacovský se tak podle soudu vzhledem k délce plné moci k obhajobě vůbec nedostal. „Měl být obhájcem obžalovaného pouze po dobu řádově hodin o víkendu,“ spočítal předseda senátu. Rath právě zmíněného momentu chtěl využít pro svou obhajobu. Totiž: poukázal na příbuzenský vztah mezi soudcem a obhájcem, čímž mělo dojít k „porušení principu nezávislosti soudce a předseda senátu tak nemůže ve věci dále rozhodovat nestranně a objektivně“.

Utajená strategie obhajoby

Ale ani to není podle soudce Pacovského důvod, aby se ze soudního jednání vyloučil. „S Michalem Pacovským ani s jeho výše zmiňovaným synem se dlouhodobě nestýká, nikterak s nimi neprobírá žádné otázky týkající se jakýchkoliv projednávaných věcí a předsedovi senátu nejsou známy ani žádné okolnosti týkající se komunikace Ratha, Jelínka, Černého a advokáta Pacovského navzájem,“ píše soudce.

Expolitikovo tvrzení, že se k soudci dostaly informace o strategii Rathovy obhajoby, jsou podle Pacovského taktéž nepravdivé. „Předseda senátu se žádným způsobem nedostal do jakéhokoliv kontaktu s jakýmikoliv informacemi týkajícími se zamýšlené či realizované obhajoby či komunikace obžalovaného s jeho obhájci,“ brání se Pacovský.

Akce ‚choulostivé foto’

Skončit by soudce podle Ratha měl i kvůli postupu proti koncipientce Weagové, která beze slova během závěrečné řeči předala Rathovi dokumenty, z nichž se později vyklubaly fotografie společensky zmoženého soudce. 

Pacovský ženu legitimoval, listiny jí sebral a za narušení soudního jednání jí pohrozil pokutou. Podle Rathovy verze však soudce Weagové pohrozil pokutou, pokud mu dokument nevydá. Jeho přidělená obhájkyně Ondřejová si dále stěžovala, že posléze Pacovský nenechal obhajobu prohlédnout si dokumenty.

„Listiny byly předsedovi senátu bez jakékoliv pohrůžky pořádkovou pokutou vydány a proti jejich předložení jmenovaná ani nikdo jiný z přítomných v danou dobu nijak neprotestovali,“ brání se Pacovský. Dokumenty má podle něj obhajoba k dispozici ve spisu, nikdo se na ně však nepřišel podívat.

Verdikt krajského soudu teď musí přezkoumat soud vrchní, Rath proti němu podle očekávání podal stížnost. „Zjistil jsem, že soudce Pacovský by se necítil podjatý ani kdybychom měli spolu registrované partnerství. On je prostě neovlivnitelný jak Bůh. To si asi myslí,“ rýpl si kvůli výše zmíněnému rozhodnutí.

Soudce dříve vlivného sociálního demokrata poslal na 8,5 roku za mříže kvůli mnohamilionové korupci ve Středočeském kraji a nechal mu propadnout 22 milionů korun. Rath se proti verdiktu okamžitě odvolal. Brzy ho však čeká další soud: kvůli dalším úplatkům v úterý policisté navrhli obžalovat Ratha a dalších osm lidí.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.