130 let
Miloš Zeman.

Miloš Zeman. | foto: Michal Šula, MAFRA

Zeman poškodil spolupráci rozvědek, podezřelého mohl varovat, míní politici

Česko
  •   14:44aktualizováno  14:54
PRAHA - Prezident Miloš Zeman diskreditoval Česko u cizích rozvědek, když ve středu zveřejnil informaci, že v zemi se pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Řekl poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL). Podle poslance Daniela Korteho (TOP 09) zřejmě není Zeman schopen zvážit dopad svých slov a činů. Podezřelého pouze upozornil na to, že se po něm jde, řekl Korte.

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Gabal uvedl, že musí vycházet z předpokladu, že co řekne Zeman, je pravda. „Takže pokud je to pravda, tak je to obrovská diskreditace vůči našim západním partnerům a zpravodajským službám,“ řekl Gabal. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.

Zeman: Po Česku se potlouká Afričan podezřelý ze spolupráce s teroristy

„Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce,“ uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti. „Pokud dojdou cizí zpravodajské služby k závěru, že u nás se takové informace prozrazují, tak nám je prostě nemohou říct,“ dodal.

BIS: Česku nyní bezprostřední nebezpečí nehrozí

Bezpečnostní informační služba v tuto chvíli nemá informace, že by Česku hrozil teroristický útok. Středeční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že se v zemi pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s islámskými teroristickými organizacemi nechce komentovat. Řekl to mluvčí zpravodajců Jan Šubert.

Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus uvedl, že se po Česku pohybuje člověk z Maghrebu, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Maghrebem bývá označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye.

BIS podle Šuberta nepřísluší vyjádření prezidenta komentovat. „Děláme maximum, abychom měli možná rizika pod kontrolou. V tuto chvíli nemáme informace o nějakém okamžitém bezprostředním nebezpečí,“ řekl Šubert.

Korte, který je členem sněmovního výboru pro bezpečnost, se obává toho, že Zeman není schopen zvážit dopad svých slov. „Je sice hezké, že neuvedl jméno a národnost, ale ona utajovaná skutečnost je logicky i to, že se po něm pátrá. Tímto ho v podstatě varoval,“ řekl. Souhlasí i s tím, že ostatní rozvědky budou ostražité v tom, o co se s českými podělí.

Další z členek výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. „Nejen, že se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá,“ uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.

Mírnější je místopředseda výboru pro obranu Bohuslav Chalupa (ANO). „Jestli (Zeman) naznal, že to zveřejní, tak to zveřejnil,“ řekl. Hrozbu teroru podle něj hlava státu nezvýšila. „Ale může to zvýšit nervozitu obyvatelstva. Pocit, že nebezpečí je za dveřmi. Myslím, že to nepřispěje ke klidu,“ dodal.

Pro Aktuálně.cz kritizoval Zemanova slova i například bývalý šéf BIS Jiří Růžek. „Pan Zeman je schopen říci cokoli a už mě to nepřekvapuje,“ uvedl. Někdejší ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák prohlášení odsoudil jako šíření poplašné zprávy. „Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost,“ uvedl. Exministr vnitra František Bublan míní, že prezident nemá právo takovou informaci sdělovat. Narušil podle něj práci zpravodajců. „To je fatální chyba,“ řekl serveru.

Autor: ČTK