3. července 2019 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženě vytrhl tibetskou vlajku, kterou hodil do Vltavy. Číňan zřejmě spáchal jen přestupek

Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci a odpůrci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se setkali na pražské... | foto: Yan ReneltMAFRA

Praha Číňan, který během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze před více než třemi lety vytrhl demonstrantce tibetskou vlajku a hodil ji do Vltavy, mohl podle Obvodního soudu pro Prahu 7 spáchat přestupek. Podle zatím nepravomocného rozsudku o loupež nešlo.

O rozhodnutí soudu ve středu informoval server Seznam Zprávy. Případem se ještě bude zabývat odvolací pražský městský soud.

„Po zvážení okolností předmětného jednání obžalovaného, společenské nebezpečnosti předmětného jednání, bezúhonnosti a nízkého věku obžalovaného dospěl senát k závěru, že se jednalo o ojedinělý exces obžalovaného, který není trestným činem,“ uvedla pro server mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 7 Tereza Leskovjanová.

Muž podle Seznamu odmítl, že by chtěl vlajku uloupit, šlo podle něj o zkratkovité jednání ve vypjaté emoční atmosféře. Spolu s ním čelí obžalobě jeho krajanka, tu soud viny nepravomocně zprostil. Podle rozsudku se nepodařilo prokázat, zda se se ženou přetahovala o tibetskou, nebo o českou vlajku.

Třídenní návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v březnu 2016 v Praze provázely demonstrace proti politice Pekingu v oblasti lidských práv, některé se neobešly bez potyček mezi odpůrci a příznivci čínského režimu. Při jedné z nich se Číňan a Číňanka pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo ženě vlajku vzít a hodili ji do řeky.

Pražské soudy v minulosti oba obžalované viny zprostily a případ předaly do přestupkového řízení. Podle nich nešlo o trestný čin, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Nejvyšší soud v Brně jim však loni v červenci po dovolání nejvyššího státního zástupce případ vrátil. Ten v dovolání mimo jiné uvedl, že škodlivost činu zvyšuje jeho politická motivace.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.