11. listopadu 2016 19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: Cohenovo poslední aleluja, Zemanova neomluva i Sobotkovy vyhazovy

Praha se dočkala. Leonard Cohen vystoupil v pražské O2 areně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha se dočkala. Leonard Cohen vystoupil v pražské O2 areně. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Svatého Martina, který má dnes svátek, rušily podle legendy husy při kázání, tak pykaly na pekáči. Premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl, že na pekáč pošle ministry Dienstbiera a Němečka. Možná proto, aby ho nerušili v boji o znovuzvolení šéfem ČSSD. Vítejte u přehledu zpráv dne.

Zdá se, že ministři za ČSSD Svatopluk Němeček (zdravotnictví) a Jiří Dienstbier (lidská práva) kejhali podle jiných not, než by si šéf vlády a sociální demokracie Sobotka představoval. A tak je na svátek svatého Martina, který přinesl do Česka ochlazení, z vlády vyhodil - více ZDE:

Jiří Dienstbier
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)

Svatomartinské sbohem pro Jiřího Dienstbiera (vlevo) a Svatopluka Němečka.

Nahradí je Miloslav Ludvík, šéf motolské nemocnice, lídr pražské ČSSD a muž, za jehož éry v čele největšího špitálu se objevily informace o „kuliších“, kteří mají přednostní péči, a Jan Chvojka, mladý sociální demokrat, poslanec a autor zákona proti střetu zájmů, tedy hlavně proti Andreji Babišovi (šéf ANO).

11. listopad je také dnem veteránů

Zesnulým českým veteránům můžete napsat vzkaz ZDE:

Proč Sobotka vyhodil Němečka a Dienstbiera a ne třeba další ministry za ČSSD Mládka, Chovance nebo Marksovou (připomeňme, že podle koaliční smlouvy ministry za KDU a ANO vyhodit jen tak nemůže)?

Dienstbier naznačuje temnou linku, za jeho pádem je obchod: pražská ČSSD (Hulinský, Poche, Ludvík), která ho nenávidí, se spojila s jihomoravskou klikou (Hašek, Tejc) a nabídla premiéru Sobotkovi, že proti němu příští rok na jaře nepostaví na sjezdu, kde se bude volit předseda strany, kandidáta výměnou za Dienstbierův konec.

Tuto linku potvrdil nejen Babiš ve svém komentáři k vládní rošádě, ale i Sobotka, který neuvedl žádné důvody, proč ministry odvolal, zato hovořil o tom, že příští rok čeká jeho stranu sjezd.

O slovo se dral také prezident Miloš Zeman. Ten se ústy svého mluvčího Ovčáčka omluvil americkému velvyslanci Andrew Schapirovi. Tedy omluvil. Posuďte sami, jak kajícně znějí tato slova: „Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci,“ napsal mluvčí Jiří Ovčáček v tiskovém prohlášení následujícím poté, co se jej na omluvu dotázal server Lidovky.cz. A vinu hodil na protokoláře Jindřicha Forejta, tedy na muže, který se „proslavil“ v dosti nechutné kauze kolem neudělení vyznamenání Jiřího Bradyho.

Andrew Schapiro 28. října na Hradě.

Andrew Schapiro 28. října na Hradě.

Zeman se velmi podobně s podmínkou nedávno omluvil i letovým dispečerům. Že by na Hradě šli do sebe? Spíše se zdá, že důkazy jsou tak jasné, že se z nich nedá vylhat. Tak ještě ten Peroutka...

Na serveru Lidovky.cz velmi zabodoval komentář Jany Machalické, která trefně rozebírá a uvádí na pravou míru absurditu kolem další hradní „kafkárny“, tedy pocitu, že na první dámu v ostravském divadle políčili herci a pracovníci České televize „provokaci“... Člověka až napadá, že už i slovníkem se současní vládci Pražského hradu podobají představitelům režimu před rokem ‘89.

ČTĚTE: MACHALICKÁ: Kim Čong-ivanka. Návštěva české první dámy v divadle je riskantní věc

Světovému dění dominuje osoba Donalda Trumpa, na něhož si bude muset leckdo zvyknout. Zjišťovali jsme, co by se muselo stát, aby přišel o post prezidenta - více ZDE:

Reportér Jakub Zelenka také zaznamenal další vývoj v kauze aktivisty, který v dopise zesměšňoval elitní policisty a dostal za to pokutu. Nyní vyhrál na ministerstvem vnitra soud o to, že mu musí říct, jak a za kolik vybrali policisté odborníky, kteří mu prolezli zabavený počítač. ČTĚTE: Ministerstvo vnitra prohrálo spor s aktivistou, který nazval Šlachtu traktoristou

11. listopad ale začal smutně. Ze zámoří přišla zpráva, že zemřel slavný kanadský písničkář Leonard Cohen.

Leonard Cohen
Leonard Cohen - fotografie z obalu alba You Want It Darker
Zatím poslední studiové album s názvem Old Ideas vydal Cohen v roce 2012 po více než osmi letech.
Cohen se narodil v roce 1934 v židovské rodině v Montrealu. Začínal jako básník a spisovatel, k hudbě se přiklonil ve druhé polovině 60. let.

Leonard Cohen.

Cohen byl vedle Boba Dylana či Paula Simona jedním z písničkářů, jejichž sláva se zrodila v uvolněných šedesátých letech minulého století a od té doby ovlivnili několik generací. Za to si vysloužil mimo jiné přijetí do rockenrolové síně slávy a udělení nejvyššího kanadského civilního řádu.

Spojoval výjimečné literární nadání se schopností vtělit metaforický text do silné folkové melodie. Téma jeho textů často zahrnovalo náboženské cítění i sexuální touhu, které propojil ve své patrně nejznámější písni Hallelujah, jež se od prvního vydání v roce 1984 dočkala desítek verzí od různých umělců.

Připomeňte si Cohenovy nejznámější písně a můžete hlasovat, která je nejoblíbenější.

Udělovala se cena Sexistické prasátečko. Už poosmé. Při pohledu na fotografie je až neuvěřitelné, jaké výrobky se dají propagovat pomocí ženských - a někdy i mužských - částí nahého těla.

Reklama zařazená do soutěže sexistické prasátečko.
Reklama zařazená do soutěže sexistické prasátečko.
Reklama zařazená do soutěže sexistické prasátečko.
Reklama zařazená do soutěže Sexistické prasátečko.

A ještě jednou lidské tělo. Jako jediný ve střední Evropě provádí Martin Štuler tetování jako dávní Eskymáci: jehlou a nití. A o své dovednosti přednáší i lékařům. Čím jsou jeho „kérky“ výjimečné? ČTĚTE ZDE:

A když jsme začali tím svatým Martinem, nemůžeme skončit jinak, než recepty, jak si husu nejlépe připravit. Svatomartinské hody jsou v plném proudu, neodmyslitelně k nim patří pečená husa, kaldoun a svatomartinské víno. Česká tradice, která zapadá do venkovského a dnes už také městského života, je čím dál tím populárnější. Jak si husu připravit doma? Inspirujte se recepty šéfkuchařů. VÍCE ZDE:

Velmi dlouho pečená husa
mprMartin Prachař