Soud uznal vinnými dva majitele pražského velkoobchodu zaměřeného na pěstování rostlin konopí, tzv. growshopu, z šíření toxikomanie. Pavlu Smolíkovi udělil roční trest vězení podmíněně odložený na 18 měsíců, jeho společníka Michala Otipku nepotrestal.
Dvojice podle obžaloby nabízela ucelený řetězec zboží, díky kterému lze vypěstovat vysoce kvalitní marihuanu. Obžalovaní vinu odmítají a odkazují na předchozí konzultace s policií, která prý neměla původně námitky. Rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Obžalovaní ani státní zástupce se k dalšímu postupu nevyjádřili.
Teď zapomeňte, jestli jste příznivec marihuany, nebo ne. Jestli jste si někdy tuto měkkou drogu dal, či jste jejím odpůrcem. Ale v něčem podnikáte. Dostali jste živnostenský list, platíte daně. Chodí k vám kontroly a říkají, že vaše podnikání je možná na hraně, ale jinak ok. Penízky si od vás stát stále rád bere. Radíte se s právníky i policii, protože víte, že se na té hraně pohybujete.
Pak k vám vpadne komando, vše vám sebere a vás zatkne. A u soudu vám k tíži dokonce přičtou, že jste se s policii radil. Protože to jste přece musel vědět, že pácháte zločin. Jednak by v Česku měla platit svoboda a to i podnikání a jedním ze základních znaků právního státu je také předvídatelnost a jednota verdiktů.
Jeden z majitelů podle svého obhájce nežil v nějakém omylu ohledně toho, co smí nabízet, ale naopak byl „pod plným ujištěním policie, že nedělá nic nezákonného“.
Advokát také nesouhlasí s tvrzením obžaloby, že materiály, které growshop propagoval, vybízely k pěstování konopí. „Pročetl jsem je z profesního zájmu a ani jednou jsem neměl pocit, že bych měl chuť na pěstování, k ničemu mě to nevybízelo,“ dodal.
Soud uznal vinným majitele pražského growshopu z šíření toxikomanie
Válka o porodnice
Málokterý text na webu Lidovky.cz vzbudil letos takový rozruch a tolik reakcí, jako ten o praxi při porodech, jak ji popsal dokumentární film Pět zrození. Tématu
jsme se věnovali ve více textech.
Pokud vynecháme extrémní názory, tak má každá strana své argumenty. Ženy chladný přístup lékařů, nekomunikaci, absence možnosti výběru léků či postupu. Lékaři zase profesionalitu a výborné výsledky při srovnávání úmrtnosti novorozeňat. Mám jen jednu poznámku... Copak dobrý lékařský přístup je automaticky spojen s arogancí a nadřazeností? Profesionál - odborník nemůže být zdvořilý?
Kontroverzní film o vinohradské porodnici? Jen snůška nesmyslů, tvrdí aktérka
Měsíc po zveřejnění kontroverzního dokumentu Pět zrození popisujícího chod v pražské porodnici na Vinohradech přichází jedna z aktérek s omluvou. Čerstvá matka Xenia Šálová, které věnovala režisérka Erika Hníková velkou pozornost, nyní lituje, že nevědomě poškodila dobré jméno kliniky. Dokumentaristka však namítá, že film před jeho uvedením autorizovala.
Ani po čtyřech týdnech neustaly bouřlivé diskuse mezi zastánci a odpůrci přístupu lékařů vinohradské porodnice k rodičkám a jejich partnerům, o němž byl v půlce listopadu odvysílaný dokument České televize. Nyní však přichází silný protest přímo od jedné z aktérek.
Xenia Šálová, která byla jednou z pěti žen sledovaných skrze kameru během svého porodu, zveřejnila na sociální síti příspěvek s názvem „Náš porod našima očima“. V něm popisuje - jak sama uvádí - „pravdivý příběh“ a zpochybňuje verzi předloženou filmaři.
Proti dokumentu se už dříve důrazně ohradilo jak vedení vinohradská nemocnice, tak porodník a pražský exprimátor Bohuslav Svoboda, který ve filmu též vystupoval.
Rauty, chlebíčky a ticho před šéfem
Doba firemních večírků nastává. Hospody praskají ve švech a sehnat nyní salónek je čirá fantazie. Když míjíme okna luxusních restaurací a barů, vidíme opilé lidi v oblecích, sekretářky v kostýmech, šampaňské teče proudem a na baru jsou připraveny firemní dárečky v taštičkách...
V době krize patřily vánoční večírky k tomu prvnímu, co firemní ekonomové škrtli. Velké společnosti v Česku ale s rostoucím hospodářstvím nastavují štědřejší tvář. Koncert Stinga, který před čtyřmi lety uspořádala PPF, se asi opakovat nebude, ale i tak se leckde schyluje k zajímavé zábavě.
Na hudbu letos vsadil třeba energetický obr ČEZ, s nímž se hned na osmi místech v Česku bude veselit zhruba dvanáct tisíc zaměstnanců. Pět takzvaných Svátků světla, jak vánočním večírkům v ČEZ říkají, už má firma za sebou. Zbývají ještě party v Plzni, Třebíči a Českých Budějovicích.
„Rozpočet je interní záležitost. Zaměstnavatel hradil jen program, nápoje si zaměstnanci platili ze svého. Na programu byla hudební produkce českých skupin jako Monkey Business, Migu 21 nebo Michala Hrůzy,“ popsal mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
České firmy se před Vánoci baví: koncert Mig 21 i drinky z vlastní kasičky
Do kriminálu za taneček
Poznamenám jen jedno. Děkujme bohu
POHNUTÉ OSUDY: Tancovali rokenrol. Byli zatčeni a odsouzeni jako nepřátelé komunismu
Kdo tancuje americky, je nepřítel. Neúprosná logika komunistické moci 50. let poslala za mříže partu mladých lidí, kteří se sešli na rokenrolové taneční zábavě
Článek ve Večerní Praze z 19. října 1957, odpoledním deníku, který spadal do vydavatelství Rudé právo: „V noci ze čtvrtka na pátek – jak jsme oznámili včera – zadržela Veřejná bezpečnost 28 výtržníků. Jedna tlupa byla pracovníky Městské správy VB ‚vyrušena‘ ze své zábavy (která nesla pečeť Made in USA) ve vinárně Mánesu. Výstřední chování, ještě výstřednější tanec, hulákání do mikrofonu, divoká hudba nahraná na magnetofonovém pásku – tak vypadala radovánka výtržníků. Právem budila pohoršení občanů.“
A ideologická kanonáda v článku pokračovala: „Devatenáctiletá M. B. vypovídá: Tančila jsem tak výstředně, že si mne partneři podávali z ruky do ruky.“ A snad jako vrchol všeho: „Devatenáctiletý J. B. měl na parketu vyhrnuté nohavice do půli lýtek.“
Kozí mléko, čokoládu a žitný chleba.. fuj
Pokud si myslíte, že vaše manželka jí divné věci a jedna vaše kamarádka ještě divnější. Buďte v klidu. To si jen mixují jablka v mixéru a kupují špaldovou mouku.
Jedna je závislá na kozím mléku, druhá na vločkách, třetí jí i uprostřed noci. Jejich kolega z týmu se naopak vyhýbá masu. Značně rozličné jsou stravovací návyky českých biatlonistů. Co vše najdeme na jejich jídelníčcích?
Jitka Landová po večeři zaskočí do hotelové kuchyně, kde má v lednici uschované kozí mléko. „Měla jsem ho na balkoně, ale tam mi zmrzlo,“ vysvětluje, zatímco si ho odlévá. „Doma si ho vždycky před spaním dávám s medem.“
V českém týmu platí Landová za expertku na složení stravy, ale i na zásobování. „Jo, jsem sysel. V každé kapse mám nějaký kus jídla,“ přitaká s úsměvem.
Občas si připadá, že má v hlavě nastavený mód: Brzy bude konec světa, tak se ještě pořádně najez. Spalování má evidentně skvělé. „Před zimou jsem se dokonce snažila přibrat, připadala jsem si podvyživená. S takovou muší váhou by to ani na lyžích nebylo dobré.“
Doma si sama peče žitný chleba. Vyhýbá se glutamátům či palmovým olejům. „Nedala bych si tatranku nebo Studentskou pečeť. Radši sním kvalitní hořkou čokoládu než Milku. U té hned cítím, že nemá tu správnou konzistenci.“
Pokud jim to pomůže, klidně....
Soukalová ujíždí na sladkém, Šlesingr omezil maso. Jak se stravují biatlonisté?