130 let

Evropa bojuje proti mléčné krizi

Česko

STOCKHOLM Zemědělští ministři 18 z 27 členských zemí EU přijali na jednání ve švédském Vaxjö deklaraci o společném postupu v boji s krizí na trhu s mlékem. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ministerstva zemědělství Hugo Roldán. V deklaraci se prý podařilo zmírnit některé původní požadavky členských států, které by narušily konkurenceschopnost a negativně ovlivnily hospodářskou soutěž v mlékařství.

Ministři zemědělství 16 členských států EU během svého jednání minulý týden v Bruselu podpořili návrh na zvýšení podpory jednotlivým farmám. Pokud by tento návrh prošel, státy by mohly zemědělcům poskytnout až 15 tisíc eur (zhruba 390 tisíc korun) podpory, aniž by musely o souhlas žádat Evropskou komisi. Nyní je tato hranice stanovena na 7000 eur (asi 182 tisíc korun) a dotace převyšující tuto částku musí schvalovat právě komise. Návrh se však nelíbil celé řadě zemí včetně České republiky. Případné zvýšení hranice pro státní podporu by prý mohlo prohloubit rozdíly mezi starými a novými členskými státy. Země ve střední a východní Evropě by si totiž nemohly podporu finančně dovolit, a jejich zemědělci by se tak na trhu dostali do nevýhody.

Signatáři nové deklarace se podle Roldána shodli, že budou při jednání s Evropskou komisí hájit potřebu zavedení rovnocenného řešení pro všechny unijní zemědělce. Podpory by se podle deklarace mělo dostat investicím a inovacím v oboru či marketingovým krokům vedoucím k rozpouštění nadměrných zásob mléka na trhu. Signatáři dokumentu dále podporují lepší označování původu mléčných produktů. Pod deklaraci se podepsali zejména zástupci nových členských zemí, ale též Německa, Francie, Belgie, Irska či Španělska.

Po rekordním růstu cen mléka v roce 2007 nastal prudký propad, který přivedl některé farmáře na hranici existence. Výkupní ceny mléka klesly ze 30 až 40 eurocentů za litr (asi 7,80 až 10,40 Kč) na průměrných 24 centů za litr (6,24 Kč) a mnoho producentů nedostává více než 20 centů za litr (5,20 Kč).

Producenti mléka v některých evropských zemích v těchto dnech stávkují. K protestu, který zahájili francouzští chovatelé mléčného skotu, se přidali také farmáři z Německa, Belgie a Lucemburska, zemědělci z dalších unijních zemí svou účast na protestu prý zvažují.

Podle pondělního vyjádření prezidenta tuzemské agrární komory Jana Veleby snížení dodávek mléka ve Francii již vyvolalo nárůst ceny u části mléka.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás