27. srpna 2012 9:23, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bouře Isaac v USA: tři státy vyhlásily stav nouze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Bouře Isaac v Key West na Floridě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouře Isaac v Key West na Floridě | foto: ČTK

TAMPA Americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci na dnešek stav nouze kvůli tropické bouři Isaac, která postupuje Mexickým zálivem a měla by již v úterý dorazit na pevninu.

Pohotovost již v neděli vyhlásila Florida, jejíž jižní část zasáhl vichr a prudký déšť. Isaac by mohl postihnout i New Orleans, který se ještě zcela nezotavil z řádění hurikánu Katrina právě před sedmi lety.

Guvernéři ohrožených států nařídili povinou evakuaci v nízko položených oblastech na pobřeží. Obyvatele také vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků.

Oko bouře bylo dnes časně ráno místního času asi 290 kilometrů jihozápadně od Fort Meyers na Floridě a 650 kilometrů jihovýchodně od ústí Mississippi.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) vítr tropické bouře dosahuje rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině, místy je v nárazech i rychlejší. Isaac se pohybuje severozápadním směrem rychlostí 22 kilometrů za hodinu. V neděli zasáhl větrem a silným deštěm floridské ostrovy Key West a oblast Miami, kde byla zrušena řada letů.

Na pobřeží Spojených států by podle meteorologů mohl ničivý živel udeřit někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleansem v Louisianě v úterý nebo ve středu. Nad teplou hladinou Mexického zálivu by měl dále zesílit a během 24 hodin dosáhnout síly hurikánu druhého stupně. Podle pětibodové Saffirově-Simpsonově stupnice by tak vítr dosahoval rychlosti 154 až 177 kilometrů za hodinu.

"Město New Orleans by mohlo být zasaženo větrem již dnes večer (v úterý ráno SELČ) a zažít špatném počasí v úterý a ve středu," varoval starosta města Mitch Landrieu.

Ve stejné době před sedmi lety zasáhl hurikán Katrina oblast New Orleansu, kde zabil více než 1800 lidí a způsobil škody ve výši miliard dolarů. Bouře Isaac již v neděli pustošila Haiti, kde zabila nejméně sedm lidí.

"Vývoj bouře je poněkud nejistý. Jsme proto velmi obezřetní a začneme s preventivními opatřeními co nejrychleji," uvedl Landrieu. Zatím se nepřipravuje evakuace New Orleans. Pokud by na ní došlo, obyvatelé by byli přepravováni autobusy a vlaky, uvedl Landrieu.

Stanice CNN uvedla, že Katrina a Isaac mají řadu podobných rysů. Například předpověď pro Katrinu v roce 2005 byla skoro stejná jako nyní pro Isaaka. "Katrina se pak v centrální části Mexického zálivu stala nebezpečným hurikánem kategorie pět," uvedla CNN.

Guvernér Louisiany Bobby Jindal, který vyhlásil stav nouze, také nařídil evakuaci 53.000 lidí v okrese St. Charles u New Orleansu. Oko bouře mine Tampu na Floridě, kde má dnes začít nominační sjezd Republikánské strany. Organizátoři se kvůli riziku silného větru a deště přesto rozhodli zrušit dnešní program sjezdu.

Americká vláda a ropné a plynařské společnosti začaly narychlo evakuovat plošiny a další zařízení v Mexickém zálivu. Americké úřady odhadly, že se tak sníží o asi 24 procent produkce ropy a o osm procent produkce zemního plynu. Pentagon sdělil, že přemístil z Floridy do Texasu a jinam do bezpečí třicítku svých letadel, 22 stíhaček F-16 a osm strojů C-130.

ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse