Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Jemný dar moře. Jak připravit krevety, poradí Roman Paulus

Jídlo

  6:55
Říká se, že člověk krevety buď miluje, nebo nenávidí, nic mezi tím. Ať už je to pravda, nebo ne, pro jejich zastánce připravil Roman Paulus recept, který jemnou chuť krevet spojuje s výraznou omáčkou z manga, chili a limetek. Ideální snack, ale i start nedělního oběda.

Pikantní sladkokyselá omáčka si s jemným masem krevet skvěle rozum foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zprostě nemusí, nejspíš může to, že syrové či nevyloupané opravdu nejsou nic k pokochání. Teplem ale zkrásní – vybarví se dorůžova, zavoní, a když se dobře připraví, chutnají báječně. Na rozdíl od oliv, o nichž se pověst o bezvýhradné nenávisti, nebo lásce také traduje, mají krevety dost velkou šanci, že si je přece jen oblíbíte.

Krevetová sezona

„Základní dělení krevet je jednoduché: podle místa výskytu rozlišujeme krevety teplomilné a ty, které raději vodu studenou,“ popisuje Roman Paulus. „Teplomilné jsou podstatně větší než ty, co žijí ve studených severních mořích, například při pobřeží Aljašky, Grónska nebo Islandu; mohou mít až 20 centimetrů. V kuchyni však často platí, že co si dává na čas, bývá lepší. Pro nás Evropany jsou navíc krevety ze severních moří vhodnější i z hlediska transportu: je to sem prostě blíž než z Thajska, Číny nebo Brazílie.“ 

Velká část světové produkce krevet pochází z umělých velkochovů, i tak ale mají krevety svou sezonu. Jsou jí právě zimní měsíce, v těch letních se stejně jako další mořští tvorové rozmnožují.

Odkud pocházejí tyto krevety? Jestli z Thajska, dejte si pozor. "Pokud kupujete...

Příprava krevet zabere jen pár minut. Zpravidla se jen rychle opékají na pánvi či grilu, často ve formě špízů, a podávají s omáčkou či dipem. Vařené jsou skvělé v polévkách a celkově si dobře rozumějí například s asijskou kuchyní.

Ještě před samotným vařením je však krevety potřeba vyloupat: odlomíme hlavu, prsty otevřeme krunýř a jednotlivé články opatrně oloupeme. Ocásek je možné ponechat – kreveta se za něj při jídle dobře drží. Nakonec hřbet na horní straně po celé délce zlehka nařízneme, abychom mohli odstranit tmavé střívko uvnitř.

K ochucení krevet se dobře hodí máslo, citron, česnek, bílé víno nebo bylinky, např. petržel či koriandr. Skvělou volbou jsou také pikantní sladkokyselé omáčky – recept na jednu takovou najdete v rámečku. „U omáček tohoto typu jsou velmi důležité správné ingredience,“ říká Roman Paulus, „z nezralého manga, citronu a obyčejné sójovky to žádný zázrak nebude.“

Klíčové je hlavně mango: mělo by být pokud možno zralé, tedy měkké a zároveň dostatečně pevné, s částečně žlutou a červeně žíhanou slupkou. Než mango vložíte do nákupního košíku, rozhodně si k němu také přivoňte – zralé mango mívá kolem stopky jemnou smolně-květinovou vůni.

„Ideálně zralé mango je v obchodech obvykle označeno jako ready to eat,“ popisuje Roman Paulus s tím, že osobně se přimlouvá za nákup právě takového kousku. „Je sice o něco dražší, ale dopravuje se k nám letecky, takže nemusí být takzvaně podtržené. V kuchyni se mu však žádné nevyrovná.“ 

Dolování dužiny

Přesto: pokud vám nezbude než koupit zelenáče, kterým by se daly skály lámat, nevěšte hlavu – i sebetvrdší mango tzv. dojde, byť nebude dokonalé. Jen to chvíli potrvá. „Nezralé mango nechte při pokojové teplotě dozrát. Proces můžete urychlit tím, že jej vložíte do papírového pytlíku s několika zralými jablky nebo jiným zralým ovocem,“ radí michelinský šéfkuchař, „přiložené zralé plody vylučují etylen, který dozrávání podpoří.“

Chilli papričky.

Pár fíglů chce i příprava manga – šťavnatá vláknitá dužina je totiž krom jiného též výjimečně kluzká a u jádra drží jako přibitá. „Mně se osvědčilo odkrojitzmanga podélně, těsně kolem pecky, dvě největší části, dužinu v nich rozkrájet na čtverečky (pozor na slupku, nesmí se prokrojit!) a ty pak prohnout ven a ostrým nožem odkrájet. Nakonec odkrojím zbývající dužinu okolo pecky, zbavím ji slupky a taktéž pokrájím.“ Další možností je dužinu v „lodičkách“ nekrájet a vydlabat ji lžící, případně mango vcelku oloupat a dřeň pak kousek po kousku odkrajovat.

KREVETY S MANGOVOU OMÁČKOU

Omáčka: 1 čerstvé zralé mango * 5 červených chili papriček * 50 g cukru * 100 ml limetkové šťávy * 3 lžíce rybí omáčky * sůl * máta (popř. koriandrová nať, hladkolistá petržel, citronová tráva) 

Krevety : 200 g krevet * česnek * světlá sójová omáčka * vejce * škrobová moučka (solamyl) * olej

Papričky zbavíme semínek, vložíme do mixéru, přidáme cukr, sůl, rybí omáčku a šťávu z limetek a najemno rozmixujeme. Mango oloupeme, zbavíme pecky a dužinu nakrájíme na drobné kostičky. Kmangu přidáme nasekané bylinky, připravenou sladkokyselou omáčku a promícháme. Podáváme se smaženými krevetami: Krevety oloupeme a krátce marinujeme ve směsi ze sekaného česneku, světlé sójové omáčky, vajíčka a škrobu. Zprudka a jen krátce je smažíme v rozpáleném oleji a ihned podáváme. Servírovat je můžeme upravené do malých špízů.

Autor: