11. září 2012 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kapela Velvet Underground neuspěla ve sporu o Warholův banán

Warhol byl od roku 1965 producentem rockové skupiny The Velvet Underground &... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warhol byl od roku 1965 producentem rockové skupiny The Velvet Underground &... | foto: Reprofoto

Skupina The Velvet Underground se domáhala, aby soud zakázal komerčně používat známý obraz, který Andy Warhol vytvořil pro obal jejich alba.

Kapela obvinila z porušení práv Nadaci Andyho Warhola, která prý nezákonně poskytla licenci k použití banánového loga na cizích produktech. Manhattanský soud se však odmítl nároky skupiny The Velvet Underground zabývat. Spor tím nicméně ještě nemusí být definitivně u konce.

Andy Warhol byl manažerem a producentem kapely, kterou v 60. letech založili Lou Reed a John Cale. Tehdy také vytvořil pro jejich album, které je nyní v knihovně Kongresu coby součást národního kulturního dědictví, charakteristický obal s banánem. V původní edici šla nálepka s banánem sloupnout a odhalila obrázek masa.

Nejasná práva

Autorská práva k dílu ovšem nebyla nikdy oficiálně zaregistrována jako obchodní značka. Podle dokumentů, které soudu předložil právník kapely, se obraz banánu stal "symbolem, opravdu ikonou skupiny Velvet Underground", cituje materiály zpravodajský server BBC.

Kapela obviňuje Warholovu nadaci z vytváření falešného dojmu, že "Velveti" sponzorují či podporují množství různých produktů včetně například příslušenství k iPadům.

Lidovky.cz

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz