Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kapela Velvet Underground neuspěla ve sporu o Warholův banán

Warhol byl od roku 1965 producentem rockové skupiny The Velvet Underground &... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warhol byl od roku 1965 producentem rockové skupiny The Velvet Underground &... | foto: Reprofoto

Skupina The Velvet Underground se domáhala, aby soud zakázal komerčně používat známý obraz, který Andy Warhol vytvořil pro obal jejich alba.

Kapela obvinila z porušení práv Nadaci Andyho Warhola, která prý nezákonně poskytla licenci k použití banánového loga na cizích produktech. Manhattanský soud se však odmítl nároky skupiny The Velvet Underground zabývat. Spor tím nicméně ještě nemusí být definitivně u konce.

Andy Warhol byl manažerem a producentem kapely, kterou v 60. letech založili Lou Reed a John Cale. Tehdy také vytvořil pro jejich album, které je nyní v knihovně Kongresu coby součást národního kulturního dědictví, charakteristický obal s banánem. V původní edici šla nálepka s banánem sloupnout a odhalila obrázek masa.

Nejasná práva

Autorská práva k dílu ovšem nebyla nikdy oficiálně zaregistrována jako obchodní značka. Podle dokumentů, které soudu předložil právník kapely, se obraz banánu stal "symbolem, opravdu ikonou skupiny Velvet Underground", cituje materiály zpravodajský server BBC.

Kapela obviňuje Warholovu nadaci z vytváření falešného dojmu, že "Velveti" sponzorují či podporují množství různých produktů včetně například příslušenství k iPadům.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...