17. listopadu 2010 21:42, aktualizováno  23:38 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Provokující Lady Gaga koncertovala oblečená jen v igelitu

Zpěvačka Lady Gaga vystoupila v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Lady Gaga vystoupila v Praze. | foto: René Volfík, ČTK

PRAHA Americká zpěvačka Lady Gaga v beznadějně vyprodané O2 areně v Praze nabídla v programu The Monster Ball (Ples příšer) všechny své hity i show plnou nejrůznějších efektů včetně pyrotechniky umístěné v podprsence. Do Česka tato hvězda světové popmusic přijela poprvé.

V hledišti bylo podle pořadatelů přibližně 17.000 diváků. Nebyl tak překonán návštěvnický rekord pražské O2 areny, který zatím drží Madonna, na jejíž koncert v roce 2006 dorazilo 18.628 diváků.

Italské kořeny

Zpěvačka, občanským jménem Stefani Joanne Angelina Germanottaová, se narodila italským rodičům. Přezdívku Lady Gaga si zvolila podle písničky Radio Gaga od skupiny Queen. V roce 2008 vydala úspěšné album The Fame, které je podle ní o tom, "že se každý může cítit slavný".

Dlouho před začátkem koncertu proudily do haly davy lidí. Mnozí se ještě na poslední chvíli snažili sehnat u překupníků vstupenky, jejichž cena se na černém trhu vyšplhala na 3500 korun. Mezi diváky bylo i mnoho známých osobností. Přišla například prezidentova manželka Livia Klausová s vnoučaty nebo zpěvák Petr Kotvald nebo bývalý šéf České filharmonie Vladimír Darjanin.

Hned v úvodu koncertu natěšené davy čekala efektní show tvořená videoprojekcemi a světelnými efekty, do kterých čtyřiadvacetiletá Newyorčanka vystupující v extravagantních převlecích začala zpívat Dance in the Dark z alba The Fame Monster.

Provokativní umělkyně už dříve řekla, že její nynější představení vypadá víc jako muzikál a méně jako koncert. Na jevišti střídavě připomínajícím ulice New Yorku, metro nebo nebezpečný park dominovala spoře oblečená Lady Gaga mezi množstvím tanečníků, sboristů a hudebníků.

Jednotlivá čísla spojil příběh z New Yorku, kam jdou Lady Gaga a její přátelé na ples příšer a ztratí se. Téměř každá z písní, mezi kterými byly hity jako Poker Face, Lovegame, Bad Romance či Telefon, měla vlastní bohatou choreografii.

Vedle opulentní podívané dosáhla Lady Gaga i určitého zklidnění, když pouze ve spodním prádle zasedla za klavír a zahrála baladu Speechless. Poté zrychlila a před řáděním za klavírem, kdy na něj ve finále hrála i nohama, ji nevyvedla z míry ani drobná technická porucha mikrofonu. "Alespoň je vidět, že zpívám naživo," podotkla.

Erotické narážky, průhledné oblečení a umělá krev
Mezi své pověstné provokace Lady Gaga zařadila erotické narážky, umělou krev na pódiu, průhledné oblečení, narážky na sadomasochistické praktiky, homosexualitu nebo projekci se zvracením. Zmínila se také o novém albu Born This Way, které by mělo vyjít příští rok.

Ve skladbě Paparazzi, kterou si do soutěže vybral vítěz Česko Slovenské SuperStar Martin Chodúr, bojovala s příšerou, která se jí zmocňovala svými chapadly. V úplném závěru zazněl velký hit Bad Romance.

Lady Gaga má za sebou velmi úspěšný rok. Na nedávném předávání Evropských hudebních cen televizní stanice MTV získala tři ocenění - jako nejlepší zpěvačka, za nejlepší píseň i za nejlepší popový počin.

Velký úspěch
Turné Monster Ball bylo zahájeno 7. května ve švédském Stockholmu a ještě před přesunem do zámoří se Lady Gaga zastavila v Německu, Nizozemsku, Belgii, Francii a Británii. Na základě velkého úspěchu se Monster Ball Tour vrátilo do Evropy, nová série koncertů začala představením v Helsinkách 13. října.

Před pražským koncertem, který jako předkapela odstartovali newyorští Semi Precious Weapons, vystoupila Lady Gaga v Curychu; její turné pokračuje 19. listopadu ve švédském Malmö. Celkem na The Monster Ball Tour absolvuje 201 vystoupení.Zpěvačka Lady Gaga vystoupila v Praze.

ČTK, Lidovky.cz